Černé skříňky z Boeingu 737 MAX 8, který v neděli havaroval krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby, pošlou etiopské aerolinky na analýzu do Evropy. Oznámil to dnes mluvčí společnosti Ethiopian Airlines, podle kterého Etiopie nemá k jejich analýze technickou kapacitu. Do které ze zemí se černé skříňky pošlou, rozhodne tým vyšetřovatelů. Letecké neštěstí nepřežilo všech 157 lidí na palubě.
"Černé skříňky jsou v Addis Abebě. Očekáváme, že o tom, kam do Evropy je pošleme, se rozhodne ještě dnes," uvedl Asrat Begashaw, mluvčí Ethiopian Airlines. Společnost dnes přiznala, že k analýze černých skříněk v Etiopii nemá technickou kapacitu.
Obě takzvané černé skříňky, tedy zapisovač hovorů v pilotní kabině i záznamník s technickými údaji o letu, byly nalezeny na místě neštěstí, zhruba 60 kilometrů od etiopského hlavního města. Skříňky jsou poškozené, uvedli představitelé Spojených států, kteří jsou ale přesvědčeni, že do 24 hodin od stažení dat bude možné mít nějaké prvotní výsledky.
Begashaw také zdůraznil, že je stále nejasné, co se v neděli stalo. Pilot havarovaného letadla ale podle něj hlásil potíže s řízením stroje. Mluvčí tak popřel jednu z verzí o externí příčině pádu letadla, jako je například srážka s ptáky.
"Pilot ohlásil potíže s řízením stroje a požádal, aby se mohl vrátit. A skutečně mu bylo povoleno vrátit se zpět (na letiště v Addis Abebě)," cituje agentura Reuters mluvčího společnosti.
Památku obětí neštěstí dnes na místě, kam se letoun v neděli zřítil, uctili jejich rodiny a přátelé. Pod provizorním obloukem z květin ve vyprahlé oblasti za etiopskou metropolí pokládali další květiny, fotografie i vzkazy.
Mluvčí společnosti Ethiopian Airlines rovněž oznámil, že záchranáři nebudou identifikovat těla obětí. Kvůli silnému nárazu totiž našli jen části lidských pozůstatků. Cestující v havarovaném stroji pocházeli z 35 zemí.
Po celém světě byly dosud z provozu preventivně vyřazeny zhruba dvě třetiny z 371 letadel tohoto modelu. Před necelým půlrokem totiž havaroval stejný model boeingu indonéské společnosti - krátce po startu spadl do Jávského moře. Zahynulo tehdy 189 lidí.
Nové boeingy ale stále létají ve Spojených státech, kde se vyrábějí a kde se za jejich letuschopnost postavil Federální úřad pro letectví (FAA).
Podle některých leteckých odborníků se může vyšetřování příčin havárie táhnout měsíce. Příčiny loňské havárie indonéského letadla nebyly dosud zjištěny.