Česko a Slovensko by se prý měly podílet na platbě rodinám libyjských dětí, jež v minulosti údajně nakazili virem HIV souzení bulharští zdravotníci. Podle francouzského deníku Le Figaro by Bulharsko, Chorvatsko, Česko a Slovensko měly zaplatit v přepočtu 290 milionů eur.
Peníze by byly pro rodiny více než 400 dětí, které prý nakazilo nemocí AIDS pět bulharských zdravotních sester a palestinský lékař. Úřady zúčastněných zemí informaci zatím nepotvrdily. Agentura AP však uvedla, že země střední a východní Evropy spějí k dohodě o platbách a odvolala se na bengházíjský mezinárodní fond zastupující postižené rodiny.
Informace o dohodě s rodinami nepotvrdila zatím žádná z vyjmenovaných zemí ani mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. "Bulharské zdravotní sestry mají naši plnou podporu," řekla Opletalová. "Proces ještě není u konce, takže není na místě řešit, co bude, až skončí," dodala.
I mluvčí chorvatského prezidenta Stjepana Mesiče Danijela Barišičová popřela, že by Chorvatsko uzavřelo dohodu o odškodnění libyjských rodin. Mesić byl podle ní v Bulharsku tento týden, ale se svým protějškem vůbec nehovořil o možném řešení a chorvatském zapojení do finanční kompenzace pro libyjské rodiny.
Podle šéfa fondu Idrisse Laghy se však podnikají kroky ke konečnému ujednání o pomoci, včetně převodu peněz fondu nazvaného podle severolibyjského pobřežního města Benghází, v jehož nemocnici se většina libyjských dětí nakazila. Fond vznikl v roce 2005 právě pro přípravu transakce odškodnění.
List Le Figaro se v článku odvolal na Sajfa Isláma Kaddáfího, syna libyjského prezidenta a šéfa Kaddáfího nadace, která vyjednávala dohodu s rodinami nemocných. "Odškodné bude financováno z mezinárodních příspěvků v podobě odpisů dluhů. Zeměmi, kterých se to týká, jsou Bulharsko, Slovensko, Chorvatsko a Česká republika," řekl Sajf Islám. "Na druhou stranu v tuto chvíli nemáme dohodu s Evropskou unií," dodal. Podle listu Le Figaro by každá rodina nakaženého dítěte měla dostat v přepočtu 730 000 eur (asi 20 milionů korun).
Odškodné formou odpisů dluhu
Lagha podle AP řekl, že odškodné by mělo jít z odpisů libyjských dluhů vůči Bulharsku, Slovensku a několika dalším zemím východní Evropy. Činitelé údajně zúčastněných zemí ale podle AP odmítli, že by posílali postiženým rodinám peníze.
Dluh Libye vůči ČR činil v minulosti přibližně 300 milionů dolarů (přes deset miliard korun), což prý Libye nepopírá. Dříve se uváděl dluh až ve výši 500 milionů dolarů. Podle letošní březnové zprávy ministerstva financí je výše libyjského dluhu tajná.
Dluh vznikl zejména nesplacenými vojenskými dodávkami transportérů a tanků z doby komunistického režimu v 70. a 80. letech 20. století. Libye s plukovníkem Muammarem Kaddáfím získala od tehdy spojeneckého Československa i více než 180 cvičných letounů L-39 Albatros a další munici. Po pádu komunismu uvedl tehdejší československý prezident Václav Havel 22. března 1990 při návštěvě v Londýně, že Československo prodalo Libyi také celkem 1000 tun výbušniny semtex.
Bývalý ministr zahraničních věcí Jana Kavan v dnešní Mladé frontě Dnes uvádí, že libyjská "dlužná částka již byla dohodnuta, ale české ministerstvo financí neprovedlo kvůli personálním změnám další dohodnuté kroky, a tak Libye dohodu odmítá". Kavan nejspíše narážel na skutečnost, že v červnu 2005 musel kvůli skandálu s peruánským dluhem odejít z ministerstva náměstek ministra financí Ladislav Zelenka, čímž se podle zpráv z tisku oddálilo vyřešení dluhu Libye.
Libyjský odvolací soud ve středu potvrdil trest smrti pro sestřičky a lékaře. Rozhodnutí není konečné, verdikt může v pondělí zvrátit vládou kontrolovaná libyjská Nejvyšší soudní rada. Pět bulharských zdravotních sester a palestinský lékař jsou v zemi drženi přes osm let. Tvrdí, že jsou nevinní a že se děti se nakazily v důsledku špatné hygieny v nemocnici.
Foto: ČTK