Vláda Středoafrické republiky se po letech bojů dohodla se 14 ozbrojenými skupinami na podmínkách míru. Výsledek mírových rozhovorů v súdánské metropoli Chartúm v sobotu oznámila středoafrická mise OSN (MINUSCA) a Africká unie (AU). Finální verze dohody by měla být podepsána ve středu.
"Mírová dohoda představuje vzácnou naději pro vnitrozemský stát sužovaný chudobou, kde boje mezi komunitami a stoupenci různých náboženství neustaly od roku 2013. Tisíce lidí byly zabity a statisíce musely opustit své domovy v rámci konfliktu, jehož dva přední aktéři skončili před Mezinárodním trestním soudem," shrnula události agentura AP.
Jednání o ukončení násilí začala v Chartúmu 24. ledna. V neděli by měly strany mírové konference podepsat předběžnou verzi mírové dohody, která se zabývá zejména sdílením moci a výkonem spravedlnosti v přechodném období. Podpis finálního textu se očekává ve středu.
"Toto je skvělý den pro Středoafrickou republiku a všechny její obyvatele," uvedl v sobotu komisař AU pro mír a bezpečnost Smail Chergui. Podle zpravodajské společnosti BBC ale zazněla varování od analytiků kvůli selhání předchozích dohod. Detaily té nové nebyly ihned publikovány. Chergui na twitteru uvedl, že úmluva umožní lidem Středoafrické republiky "nastoupit cestu k usmíření, shodě a rozvoji".
Násilím zmítaný stát ležící mezi Čadem a Kongem je podle OSN po Nigeru druhou nejchudší zemí světa. Průměrná délka života tam činí jen 52 let. OSN loni po pěti letech bojů konstatovala, že nejméně polovinu z asi 650 tisíc místních uprchlíků tvořily děti. Až 1,5 milionu dětí je ve Středoafrické republice odkázáno na humanitární pomoc.
#Centrafrique: J'annonce avec humilité que nous avons finalisé un accord de paix à Khartoum, permettant au peuple #centrafricain de s'inscrire sur la voie de la réconciliation, la concorde et le développement. Merci aux deux parties pour leur collaboration exemplaire. #Singuila pic.twitter.com/6kcYpqSjrj
- Amb. Smail Chergui (@AU_Chergui) 2. února 2019