Egyptská nejvyšší vojenská rada pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Podle prohlášení, které zveřejnila egyptská státní televize, rada hodlá vytvořit komisi pro návrh nové ústavy. O přijetí základního zákona se má rozhodnout v referendu, jehož pravidla podle agentury AP armáda stanoví.
Vojenská rada se v pátek v Egyptě chopila moci poté, co byla oznámena demise prezidenta Husního Mubaraka. Zemi prý chce řídit půl roku nebo dokud nebude možné uspořádat prezidentské a parlamentní volby.
Agentura AP upozornila, že rozpuštění parlamentu a zrušení ústavy patřily k hlavním požadavkům demonstrantů, kteří se bezmála tři týdny v Káhiře i dalších městech domáhali Mubarakova odchodu. I po jeho pádu se mnozí z účastníků protestních akcí odmítali vrátit domů, dokud nebudou oznámeny další kroky armády.
"Vítězství, vítězství," skandovali prodemokratičtí aktivisté na káhirském náměstí Tahrír (Osvobození) po dnešním zveřejnění armádního prohlášení. Jiní však volali, že chtějí víc.
"Je to vítězství pro revoluci," řekl podle Reuters Ajmán Núr z opoziční Strany zítřka, který v roce 2005 neúspěšně kandidoval na prezidenta. "Myslím, že toto demonstranty upokojí," dodal.
Vůdce mládežnického hnutí Mahmúd Nasár nicméně armádu vyzval, aby propustila všechny politické vězně, kteří byli zajati před zahájením a v proběhu protestů. "Jen pak přestaneme demonstrovat," podotkl.
Armáda již dříve oznámila, že respektuje právo lidí vyjádřit svou vůli, zároveň však vyzvala k ukončení protestů. Agentura Reuters s odvoláním na vojenské zdroje informovala, že egyptské armádní velení vydá varování adresované komukoli, kdo má na svědomí "chaos a výtržnosti". Vojenská rada prý také zakáže schůze odborů a profesních svazů.
Podle ředitele nevládní Egyptské iniciativy pro lidská práva Husama Bahgata citovaného agenturou AP jde ze strany armády o pozitivní kroky. Bahgat však upozornil, že Egypt bez ústavy se z hlediska právních norem vydává na neprobádané území.