Egyptská vláda formálně podala demisi. K rezignaci vyzval kabinet v nočním televizním projevu prezident Husní Mubarak, jehož odstoupení žádají tisíce demonstrantů v ulicích.
Protivládní protesty pokračují v Káhiře a dalších velkých egyptských městech už pátým dnem a vyžádaly si téměř sto mrtvých a přes dva tisíce zraněných. Podle arabské televize se demonstranti pokoušejí zaútočit na budovu ministerstva vnitra v Káhiře, policie se jim v tom snaží zabránit střelbou.
Mubarak se v noci poprvé obrátil na Egypťany v televizním projevu. Vyzval vládu k rezignaci a přislíbil demokratické reformy.
Internet nefunguje
Po pátečním výpadku mobilních služeb a internetového spojení byly dopoledne zčásti obnoveny služby mobilních operátorů. Přístup na internet naproti tomu obnoven zatím nebyl. Mobilní spojení a přístup na internet mají pro odpůrce Mubarakova režimu zásadní význam, protože demonstrace svolávají hlavně přes sociální sítě Facebook a Twitter.
Kvůli protivládním protestům opustila Egypt řada arabských princů a obchodníků. Odletěli prý už v pátek soukromými letadly do Rijádu, Dubaje a Ammánu. Zemi naproti tomu podle tohoto zdroje dosud neopustil žádný egyptský politik.
Nepokoje zdržely i odlet letadla ČSA na pravidelné lince z Prahy do Káhiry. Mělo odletět už v pátek večer, kvůli zákazu vycházení byl ale tento spoj přesunut a cestující odletěli až ráno po 8. hodině.
Nepokoje a rabování
Ministerstvo zahraničních věcí v pátek večer doporučilo českým občanům zvážit za současné situace nutnost cestování do Egypta.
V pátek povolal Mubarak k potlačení nepokojů armádu a vyhlásil zákaz nočního vycházení. Lidé ale zůstali v ulicích i po setmění a nepokoje a rabování v Káhiře pokračovaly celou noc. Ve dvou káhirských čtvrtích zaútočili demonstranti na policejní stanice a osvobodili odtud zadržené osoby.
Podle očitých svědků výtržníci napadli i jeden hotel na silnici vedoucí k pyramidám v Gíze. Došlo prý přitom i ke střetům s turisty. Tato informace zatím nebyla potvrzena. Nepokoje hlásila v noci televizní stanice Al-Džazíra také z Alexandrie.
Vojáci mimo jiné také chrání vládní budovy v egyptské metropoli a rovněž Egyptské muzeum v centru Káhiry, kde jsou unikátní exponáty, mimo jiné zlatá maska faraona Tutanchamona.
Burza i banky budou zavřené
Burza cenných papírů v Káhiře bude v neděli uzavřena a v provozu nebudou ani banky. Od úterý, kdy protesty vypukly, burza oslabila o více než 17 procent.
"Všechny účty jsou v bezpečí, je zde i likvidita," řekl viceguvernér centrální banky Híšám Ramez. "Likvidní jsou i banky a v bezpečí jsou rovněž klientské účty. Všechno je v pořádku, nemáme žádný problém," ujišťoval činitel. Banky budou prý uzavřené zatím z preventivních důvodů.
Centrální banka připustila, že kvůli nepokojům by z Egypta mohl začít odtékat zahraniční kapitál, pokud se tak ale stane, bude to podle ní pouze přechodná záležitost a bude se to týkat převážně takzvaných horkých peněz, tedy spekulativního kapitálu. Centrální banka má ale prý dostatečně vysoké rezervy.
"Centrální banka se samozřejmě obává, aby vkladatelé nevzali banky útokem. To je velmi významné a ukazuje to, co v příštích dnech očekávají," podotkl ekonom finančního ústavu Banque Saudi Fransi-Crédit Agricole John Sfakianakis. "Země je prakticky paralyzována," dodal.
Hlavní index burzy v Káhiře EGX 30 ve čtvrtek oslabil o 10,5 procenta na 5646,50 bodu, a zaznamenal tak nejhlubší denní propad od října 2008. Pokud se ale vezmou v úvahu i ztráty z předchozích dvou dnů, index už od začátku roku oslabil zhruba o 21 procent.
Z hlediska globálních investorů je Egypt důležitou zemí. Kromě toho, že má velkou a na africké poměry vyspělou ekonomiku, leží na jeho území i Suezský průplav. Přes něj se dostává ropa z Perského zálivu do Evropy, a pokud by se potvrdily spekulace, že Egypt nechá kvůli nepokojům průplav zavřít, dopady by patrně byly mnohem větší než dosud. V pátek už například kvůli těmto spekulacím klesaly burzy v Evropě i jinde.