Nelegální prodej
Egyptští prodejci slonoviny mají žeň, policie je přehlíží
12.10.2014 11:16
V postranní uličce nad drolícím se schodištěm je dílna abú Muhammada, kde vyřezává a prodává nelegální zboží ze slonoviny přímo v srdci historického tržiště v egyptské Káhiře. "Je to ta nejlepší kvalita z Keni," říká, a chlubí se sloním klem s jemně vyřezanými verši z koránu. Vitríny za jeho zády jsou plné slonovinových figurek, náramků či holí, napsal list The Times.
Abú Muhammad zdědil tento podnik po svém otci a má také továrnu, kde si mnoho dalších prodejců vyřezává větší kusy, které pak prodávají turistům. "Největší kus, jaký jsme tu zatím měli, byl dlouhý dva metry," říká a ukazuje fotografii obrovského klu, který měl opřený o zeď.
Navzdory zákazu obchodu se slonovinou je Egypt jedním z největších afrických trhů pro tuto nelegální komoditu. Hlavním střediskem obchodu je bazar Chán al-Chalílí v Káhiře, kam obvykle zamíří i většina turistů. Prodavači tu nabízejí nelegální slonovinu vedle sfingy z umělé pryskyřice či plastových pyramid. Druhým významným střediskem obchodu se zpracovanou slonovinou je Luxor - další z oblíbených turistických cílů.
V loňském roce dosáhlo celosvětově množství zabavené slonoviny rekordní výše; většina jí skončila v rukou úřadů ve východní Africe. Organizované pytlácké skupiny vybily stovky slonů. Kvůli nelegálnímu obchodu se slonovinou africká sloní populace za poslední století poklesla z pěti milionů na zhruba 400 tisíc kusů, uvádí Světový fond na ochranu přírody.
Navzdory sílícímu tlaku skupin na ochranu životního prostředí zabavila egyptská policie slonovinu jen v devíti případech za poslední dva roky. Prodejce zpracované slonoviny převážně nechává na pokoji.
Prodavači na bazaru Chán al-Chalílí uvádějí, že bezpečnostní síly jejich obchody nikdy nekontrolují, i když by se měly pravidelné inspekce konat každé tři měsíce. Odhaduje se, že v Káhiře je na prodej více než osm tisíc nelegálních předmětů ze slonoviny, ale nikdo nikdy nezkontroloval jediný stánek. Většina slonoviny ke zpracování se do Egypta přepravuje z Keni, Tanzanie a Pobřeží slonoviny přes Súdán; pozemní nebo leteckou cestou.
"Stačí strčit policii trochu peněz, když má surový materiál dorazit na letiště," říká abú Muhammad. Někdy jsou kly natřené tak, aby vypadaly jako dřevo. Cena za surový materiál je v přepočtu od zhruba 4400 do 1400 korun, ovšem hotový produkt lze prodat za tisíce dolarů. Největšími kupci jsou Číňané, kteří vlastnictví slonoviny pokládají za symbol svého postavení.
Abú Muhammad prodává zboží dokonce i online zákazníkům z celého světa. Z policejních zásahů nikdo z místních prodavačů strach nemá. Policie podle nich má větší problémy než se starat o nelegální obchod se slonovinou.
"I kdyby sem někdy přišli, řekneme jim, že je to velbloudí kost," dodává prodavač jménem Amr. "Jsou moc pitomí, aby poznali rozdíl."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.