Evropská unie v pondělí schválila vyslání asi 3700 vojáků do Čadu a Středoafrické republiky. "Sedmadvacítku" o to požádala OSN. Cílem vůbec největší mise v dosavadní historii EU bude zajištění bezpečnosti v oblastech sousedících se západosúdánským regionem Dárfúr zmítaným násilnostmi.
Na misi, jejíž přípravy unii trvaly několik měsíců, se budou podílet jednotky ze 14 zemí. Mezi nimi bude přes dva tisíce Francouzů a na čtyři sta polských či irských vojáků. Česko bude zastoupeno jen na štábní úrovni dvěma důstojníky, kteří budou působit v operačním středisku mise ve Francii.
Zatím není zcela jasné, kdy bude sbor pod velením irského generála Patricka Nashe v Africe v plné síle. Část vojáků tam vyrazí už počátkem února. Rychle by na místě měli být i francouzští vojáci, kteří už teď v Čadu působí, ač v rámci jiné mise. Podle diplomatů by sbor měl mít plnou sílu někdy kolem začátku období dešťů, tedy v květnu či červnu.
Náklady dosahují 120 milionů eur (3,1 miliardy korun), přičemž ČR se bude podle diplomatů podílet jedním procentem této sumy, tedy 1,2 milionu eur (zhruba 31 milionu korun).
Vojáci EU budou pomáhat expertům OSN, kteří v obou afrických zemích mají cvičit zhruba 850 místních policistů. Ti by pak měli působit v uprchlických táborech pro utečence z Dárfúru. Kromě toho budou unijní vojáci chránit pracovníky dalších humanitárních organizací či konvoje s uprchlíky.
Unijní síly nebudou jediné, které v oblasti budou působit. Na dodržování míru v Dárfúru už dohlíží společné síly OSN a Africké unie. V tomto chudém a násilnostmi zmítaném regionu už od února 2003 podle odhadů OSN přišlo o život na 200 tisíc lidí. Další více než dva miliony musely opustit své domovy.
Agentura AFP v pondělí napsala, že v případě mise do Čadu a Středoafrické republiky jde o největší vojenskou operaci unie. Později dodala, že to bude pátá vojenská operace, k níž Evropská unie v rámci své bezpečnostní a obranné politiky přistoupila. Půjde pak o vůbec nejvýznamnější unijní misi mimo evropský kontinent a o největší misi, kterou unie kdy uskutečnila bez součinnosti se Severoatlantické aliancí. Členy NATO je i většina zemí Evropské unie.
Foto: Profimedia