Novináři, kteří v Kamerunu dokumentují boje mezi anglofonními separatisty a frankofonní většinovou vládou, končí v poslední době stále častěji za mřížemi. Podle amerického listu The Washington Post (WP) je úřady viní z šíření falešných zpráv. Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ) je Kamerun po Eritreji druhou zemí v subsaharské Africe, kde žurnalisté nejčastěji končí za mřížemi.
Na začátku prosince skončilo ve vazbě sedm novinářů, čtyři z nich čelí obvinění z šíření falešných zpráv, ostatní pak z dalších činů včetně zpronevěry a pomluvy. Dva redaktory úřady později propustily.
Kamerunské zákony zakazují zveřejňovat informace, u nichž autor není schopen dokázat, že jsou pravdivé. Podle obhájců médií se vláda novou vlnou obvinění snaží potlačit informace o rostoucí krizi v zemi. Vládní činitelé však tvrdí, že úmyslně šířené nepravdivé zprávy zkreslují a rozdmýchávají konflikt v anglofonních regionech.
Podle africké koordinátorky CPJ Angely Quintalové se v Kamerunu a na dalších místech světa termín falešné zprávy (fake news) využívá ve snaze démonizovat novináře.
Ve dvou anglicky mluvících regionech na západě Kamerunu žije asi šestina ze zhruba 22 milionů obyvatel této africké země. Regiony si dlouho stěžují na politickou a ekonomickou diskriminaci ze strany francouzsky mluvící většiny. Hlavní separatistická skupina Ambazonian Defence Force (ADF) chce v oblasti vytvořit nezávislý stát Ambazonie.
Při střetech mezi separatisty a vládními bezpečnostními složkami zahynulo v uplynulém roce nejméně 400 civilistů, tvrdí organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Své domovy kvůli násilí opustily stovky tisíc lidí, uvedla OSN.
Ochránci lidských práv viní z násilí obě strany. Separatisté podle nich útočí na státní bezpečnostní složky, ale i na školy a další instituce. Armádu pak viní z vypalování vesnic nebo zabíjení civilistů.