Otázku si klade v posledním vydání britský týdeník the Economist a ve své analýze vyjmenovává několik rysů, které radikální islámské organizace spojují: obě džihádistické organizace žene touha obsazovat nová teritoria a prosazovat v nich vlastní pojetí práva. Islámský stát si přivlastňuje část Iráku a severní Sýrie, sekta Boko Haram si v západoafrické Nigérii ovládá území o velikosti Belgie.
Stejně jako kolegové z blízkého východu vyráží sekta Boko Haram na džihádistické jízdy do okolních zem. Před nedávnem unesli islamisté z Kamerunu například osmdesát lidí a zalarmovaly všechny sousedy. Na boj proti Boko Haram, založené v roce 2002, už poslaly své vojáky vlády Čadu, Kamerunu, Beninu a Nigeru. Tedy všech okolních zemí.
Týdeník the Guardian odhaduje, že počet uprchlíků se v Nigérii pohybuje kolem 1, 5 milionu. Ve městě Yola, na západě země už jejich počet přesáhl 400 tisíc, běženců je zde již víc než starousedlíků. Ve městě Madagali, které sekta obsadila, naopak z původních 135 tisíc obyvateli zůstala pouhá tisícovka.
Násilí podle britského deníku narůstá kvůli blížícím se volbám. Africká sekta se v principu snaží vymanit z kontroly státu a zabránit, aby se volby na dobytém území vůbec mohly konat. Sleduje, podoně jako Islámský stát, vytvoření vlastního území, které může neomezeně růst na úkor sousedů. Vybavená vlastní organizační strukturou nadřazenou stávajícímu státu.
Týdeník the Economist podotýká, že vláda Nigerisjká vláda reagovala na násilnosti sekty liknavě. Prezident Goodluck Jonathan sice briskně odsoudil teroristické útoky v Paříži, když islamisté vyvraždili vesnici Baga s dvěma tisíci lidmi, dal si načas a vyjádřil se až druhý den. Jeho vláda také podle britského týdeníku selhala v distribuci příjmů z ropy.
Nigérie je nelidnatější a co se týká nerostných surovin také potenciáně nejbohatší země Afriky. Dnes je šestým největším výrobcem ropy na světě. Zatímco však jih díky ropě ekonomicky roste, sever zůstává chudý. A autorita státu je zde malá. Právě zde našla živnou půdu sekta Boko Haram.