Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prohlásil, že multipartajní demokracie je švindl vlád, které se chovají ke svým lidem „jako k oslům" a upírají jim opravdovou moc.
Kaddáfí (65) v projevu z minulého týdne podle státní tiskové agentury Jana dodal, že jeho severoafrická země se nikdy nevzdá „státu mas".
Myšlenky libyjské revoluce formuloval Kaddáfí ve svérázném třídílném sešitkovém souboru Zelené knihy (1976-1979). V praxi se projevily v březnu 1977 vyhlášením všem moderním standardům se vymykající Socialistické lidové arabské libyjské džamáhíríje (od arabského slova pro masy, džamáhír).
V Kaddáfího systému se pojily prvky učení sanúsíů. Islámský řád s klášterem v oáze Džarabúb na hranicích s Egyptem staví na původním islámu, kázni, vojenském výcviku, práci, bdí nad čistotou mravů bez cizích vlivů, neměl však nikdy panislámské tendence (viz TÝDEN 36/99).
Kaddáfí již dříve prohlašoval, že jeho systém by měly přejmout všechny státy na světě. Za třicet let však ještě nikoho nepřemluvil a naopak sám přišel s prosíkem a v roce 2003 uznal nároky rodin obětí teroristického útoku na let 103 společnosti Pan American. Libye slíbila vyplatit deset milionů dolarů (200 milionů Kč) každé z rodin 270 obětí.
„Mluví o střídání moci. Co to znamená? Znamená to, že se na lidech vozí jako na oslech," cituje agentura Jana Kaddáfího kritiku demokracie.
„Svět je otráven neustálými volbami a stranami. I západní inteligence je znechucena stranickým systémem a volební fraškou. Znají fakt, že to, co se děje, není demokracie, ale falsifikace," otíral se dál o systém více stran Kaddáfí.
Kaddáfí prohlásil, že jeho šestimilionová země zůstane u bezstranického systému, protože dává lidem více moci než západní volby. Přitom je džamáhíríja podle kritiků pouze fíkovým listem arabského diktátora, který své odpůrce posílal do vyhnanství.
„Svět si nakonec uvědomí autoritu lidu a odstraní všechny staré systémy. Viděli jsme, jak multipartajní systém otřásá světem," řekl podle agentury Jana Kaddáfí.
Na fotografii: Kaddáfí na summitu afrických zemí, 30. červen 2007
FOTO: AP