Zatímco NATO odpaluje na jednotky libyjských loajalistů nejmodernější rakety a bomby, použily jednotky plukovníka Muammara Kaddáfího střelu krátkého doletu Scud. Je to poprvé od vypuknutí libyjského konfliktu, co Tripolis tuto taktickou balistickou raketu nasadil, sdělilo ministerstvo obrany USA.
Střela ale minula svůj cíl a dopadla do pouště, uvedl anonymní zdroj z americké armády. Kaddáfího jednotky ji údajně odpálily ze své bašty ve městě Sirt a jejím cílem byla Briga..
Použití scudu může být reakcí na postup rebelů, kteří díky vzdušné podpoře NATO (a možná i pod jeho částečným vedením) dosáhli v bojích v uplynulých týdnech významných územních zisků. Povstalci podle některých zpráv dobyli například některé čtvrtě města Briga..
Se zbraněmi, kterými na Kaddáfího a jeho věrné útočí aliance, se ale scudy nemůžou ani v nejmenším měřit. Platí především za málo přesné - raketa vystřelená Kaddáfího jednotkami minula údajně svůj cíl o
Sovětský svaz vyvinul Scudy už v padesátých letech minulého století a vyvezl je do řady partnerských zemí. Mohou startovat z odpalovacích sil nebo z mobilních odpalovacích
ramp.
Nepřesnost raket se ukázala hlavně za první války v Zálivu roku 1990, kdy irácké jednotky vystřelily na Izrael, Saúdskou Arábii a Kuvajt kolem osmdesáti těchto raket. Většina z nich minula cíl.
Podle expertů má Libye, či spíše měla, ve výzbroji asi 240 střel typu Scud s dostřelem až
Rebelové mezitím dementovaly některé zprávy z uplynulých dnů o tom, že vedou tajná jednání s Kaddáfím a jeho věrnými v Tripolisu. Zdrojem těchto zprávy byla tuniská tajná služba, podle níž se obě strany setkali na tuniském ostrově Džerba. Nebylo by to ostatně poprvé, co tuniští agenti vypouštějí do světa nepravdivé a různě manipulativní informace o konfliktu v Libyi.