Kandidatura sedmasedmdesátiletého alžírského prezidenta Abdala Azíze Butefliky na čtvrtý pětiletý mandát v řadě rozděluje Alžírsko. Hrozí lidové bouře, varuje web deníku Les Echos a další francouzská média. Buteflika podal oficiálně kandidaturu k dubnovým prezidentským volbám v pondělí, kdy se poprvé vyjádřil na veřejnosti od své mozkové mrtvice loni v dubnu.
Mnohé opoziční osobnosti začaly vzápětí stahovat své kandidatury v přesvědčení, že prezidentův autoritativní režim vše zařídí tak, aby se Buteflika stal opět prezidentem. Volební kampaň začne 23. března a výsledek hlasování 17. dubna je předem daný, soudí podle Les Echos většina místních komentářů.
Mnozí lidé jsou ale přesvědčeni, že Buteflika již není s to vést řádnou předvolební kampaň ani vládnout. Jeho případné příliš jasné vítězství po nevýrazné kampani by mohla ještě více zpochybnit jeho legitimitu a vyvolat tvrdý lidový odpor.
Opozice označuje Buteflikův režim za "mafiánský" a požaduje novou ústavu, na jejímž vypracování by se podílely všechny politické síly v zemi a kterou by schválili obyvatelé v referendu. Před referendem a následnými volbami by měla zemi podle opozice řídit asi dva roky přechodná vláda národní jednoty. V zemi se v poslední době konalo několik demonstrací.
Buteflika se přes svůj zdravotní stav kvůli podání kandidatury dostavil v pondělí osobně do budovy ústavní rady. Podle místních novinářů vypadal velmi zesláblý, nicméně prý některými pohyby vyvrátil spekulace, že má ochromenou jednu ruku.
Dohady o jeho zdraví vznikly poté, co prezident po mrtvici strávil měsíce v pařížské nemocnici a po lednovém návratu do Alžírska nevycházel se své rezidence.
"Přišel jsem podat oficiálně svou kandidaturu ve shodě se článkem 74 ústavy (ohledně jeho práva na znovuzvolení) a volebním zákonem," byla jediná slova muže, který je v čele země od roku 1999. Při jeho návštěvě ústavní rady směla být přítomna jen státní televize.
Prezident je v Alžírsku volen na pět let a od ústavní změny z roku 2008 není počet mandátů omezen.