Libyjská Přechodná národní rada (NTC) zřídila komisi, která má vyšetřit smrt bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Kaddáfí byl zabit ve čtvrtek za dosud ne zcela vyjasněných okolností a nové libyjské vedení se kvůli tomu dostalo pod mezinárodní tlak.
Předseda NTC Mustafá Džalíl dnes na tiskové konferenci v Benghází také řekl, že prozatímní vláda by měla být sestavena do dvou týdnů. O nástupci povstaleckého premiéra Mahmúda Džibríla, který z funkce odstoupil o víkendu, chce NTC jednat v příštím týdnu.
Libyjská povstalecká vláda v neděli slavnostně vyhlásila osvobození Libye po porážce Kaddáfího režimu. Džalíl přitom vyzval Libyjce ke smíření a sjednocení. Hovořil také o tom, že základem státu bude islámské právo šaría. Na dnešní tiskové konferenci mezinárodní veřejnost ujišťoval, že Libyjci jsou umírnění muslimové.
Podle víkendové pitvy zemřel Kaddáfí na následek střelného zranění. Kdo mu je způsobil, ale není jasné. Podle oficiální povstalecké verze byl usmrcen během převozu do Misuráty při přestřelce mezi povstalci a Kaddáfího věrnými.
Na internetu jsou ale videonahrávky ukazující, jak někdejšího libyjského vůdce bezprostředně po zadržení vláčí a bije ozbrojený dav, což posílilo spekulace, že Kaddáfí byl zastřelen při lynči.
Vítězové lynčují své odpůrce
Bývalý libyjský vůdce ale rozhodně není jedinou osobou, jejíž smrt vyvolává znepokojení. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch dnes uvedla, že v Syrtě našla mrtvoly 53 Kaddáfího stoupenců, kteří byli podle všeho zastřeleni po zatčení. Většina z nich byla prý pravděpodobně usmrcena na stejném místě a v téže chvíli.
Někteří měli ruce svázané za zády. Human Rights Watch vyzvala Přechodnou národní radu, aby věc neprodleně vyšetřila a odpovědné postavila před soud.
Pokud se podezření na hromadnou popravu potvrdí, půjde o zatím největší válečný zločin, kterého se Kaddáfího odpůrci dopustili. Doposud se vědělo spíše o zločinech proti jednotlivcům a také o vyhánění některých Kaddáfího příznivců z libyjských obcí.