Keňa: krvavé protesty proti "ukradeným volbám"
31.12.2007 09:21 Aktualizováno 31.12. 12:59
Více než sto dvacet osob již zahynulo při pokračujících násilných protestech proti znovuzvolení Mwaie Kibakiho keňským prezidentem, které bylo vyhlášeno v neděli. Krvavé bouře se šíří po celé zemi.
Demokratický kredit a relativní stabilita, jimiž se země dosud pyšnila, v důsledku posledních událostí značně utrpěly. Pro Keňu jde o jednu z největších zkoušek od vzniku nezávislého státu v roce 1963.
ČTĚTE TAKÉ: Keňa: dosavadní prezident Kibaki opět vyhrál volby
V chudinské čtvrti keňské metropole Nairobi dnes ráno opět protestovali mladí lidé a zapalovali ohně na ulicích. Při zásahu policie zde podle agentury Reuters zahynuly desítky osob.
Volební manipulace
Stoupenci opozičního prezidentského kandidáta Raily Odingy začali protestovat vzápětí po nedělním vyhlášení výsledků čtvrtečních voleb. Tvrdí, že vláda hlasování zmanipulovala.
Odinga výsledky voleb odmítl a vyzval, aby se dnes v Nairobi konala masová demonstrace, na níž bude vyhlášen "prezidentem zvoleným lidem". Policie však toto shromáždění zakázala.
Kvůli výsledkům voleb a poslednímu vývoji rostou obavy z etnického násilí. Právě etnická příslušnost totiž rozdělila stoupence obou kandidátů.
"Výjimečný stav"
Protesty se šíří v celé zemi. Od čtvrtečního hlasování si již podle agentury Reuters vyžádaly více než 124 obětí.
Odpůrci současného prezidenta mluví o výjimečném stavu a ukradených volbách. Z volebních podvodů se obviňují oba tábory. Průběh voleb a sčítání hlasů zpochybnili i mezinárodní pozorovatelé. Obavy vyjádřila také Británie, mezi jejíž kolonie Keňa patřila.
Ve snaze zmírnit současný výbuch násilí vláda zakázala živé televizní a rozhlasové vysílání a povolala do ulic hlavního města bezpečnostní jednotky. V některých krizových oblastech byl vyhlášen zákaz vycházení. Lidé, kteří budou přistiženi mimo domov na ulici v jedné z nairobských chudinských čtvrtí, budou podle policie zastřeleni. Tento postup již vyvolal silnou kritiku.
Prezident Kibaki byl ve svém úřadu potvrzen díky rozdílu pouhých 230 tisíc hlasů. V 36milionové Keni se již před volbami mluvilo o tom, že půjde o nejtěsnější volební zápas v historii země. Ve všech předvolebních průzkumech vedl Kibakiho protikandidát Odinga.
Podle analytiků mohou povolební nepokoje odradit také investory a negativně zvrátit pětiprocentní hospodářský růst, který trvá od roku 2002. Právě fungující ekonomika je vnímána jako jedna z hlavních zásluh prezidenta Kibakiho.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.