Zkorumpovaná Keňa
Keňské referendum dopadlo jasně, nová ústava přijata
05.08.2010 14:15
Vítězem středečního referenda o návrhu nové ústavy v Keni, která má zemi přinést demokratičtější instituce, se prohlásili stoupenci návrhu. Jejich vítězství není překvapením. Zatím jsou sečteny asi dvě třetiny hlasů, ale podle volební komise pro návrh hlasovalo přes pět milionů, zatímco proti němu asi 2,2 milionu voličů. Druhý tábor už svou porážku uznal.
"Naše vítězství bude brzy potvrzeno volební nezávislou komisí, je to vítězství všeho keňského lidu," prohlásil ministr energetiky Kiraitu Murungi, jeden z hlavních lídrů stoupenců nové ústavy. Účast voličů přitom byla dost silná.
Referendum, které bylo součástí mírové dohody po krvavých srážkách po sporných volbách v roce 2007, se uskutečnilo v naprostém klidu, nějaké násilnosti vypukly jen během kampaně. Tato skutečnost může podle analytiků změnit výrazně k lepšímu politickou tvář důležitého východoafrického státu.
Hlavně oslabit prezidentský monopol
Nová ústava vytvoří v zemi demokratičtější instituce. Vytváří horní komoru parlamentu (Senát) a posiluje jeho pravomoci, stejně jako kompetence místních vlád, aby byly vyvážené oproti dosavadní velké moci prezidenta. Ústava by měla v praxi začít fungovat od příštích parlamentních voleb v roce 2012. Do té doby zůstane v čele široké koaliční vlády národní jednoty premiér Raila Odingale podle dohody o sdílení politické moci z února 2008. Změnit by se to mohlo v případě, že by některá ze dvou stran od koaliční dohody ustoupila. To je ale podle analytiků jen velmi málo pravděpodobné.
Keňská vláda i četní představitelé opozice schválení nové ústavy podporovali. Většina obyvatel totiž považuje nový základní zákon, který nahradí ústavu vyjednanou s Brity v 60. letech, za důležitý krok k vytvoření silného samostatného státu.
Odpůrci ústavy tvrdí, že prohlubuje etnické rozdíly, a pokud bude uplatněna, může vyvolat nové násilnosti, které se opakují při každých volbách. Za zvláště sporné označují ustanovení, podle kterého bude možné vyvlastnit takzvaně neprávem nabytou půdu. Lidé z prezidentova okolí totiž nemají dobrou pověst, co se například obchodů s nemovitostmi týče.
Keňané o nové ústavě hlasovali už před pěti lety, ale tehdy návrh neprošel. Konečné výsledky mají být oznámeny do pátku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.