Knihovna, kterou v súdánské metropoli Chartúm zřídil pod širým nebem a na místě okupovaném manifestanty Abdar Rahmán Mualím, se mezi protestujícími stala hitem. Mualím se nejprve přidal k tisícům manifestantů, kteří okupovali prostor před ústředím súdánské armády a žádali odstoupení prezidenta Umara Bašíra. Záhy si ale uvědomil, že jako knihovník může udělat víc. Napsal to server Al-Džazíra.
"Viděl jsem, že většina protestujících jsou mladí lidé. Ti s sebou mívají jen telefon a čtou si z něj. Napadlo mě, že bych mohl přinést knihy - tak by si mohli číst a protestovat zároveň," vysvětluje Mualím, kterému jeho blízcí říkají Kabila. Brzy nato zjistil, o jaké knihy protestující nejvíce stojí. "Většinou čtou věci o politice a moci. Po próze téměř nikdo nesáhne," říká 35letý knihovník.
Půjčováním knih se Kabila živí přes 14 let a rychlost změn, kterým je ve své zemi svědkem, ho překvapila. Manifestanti 11. dubna dotlačili armádu k tomu, aby prezidenta Bašíra sesadila.
"Celý život jsem znal pouze jednoho lídra. Špatného lídra. V knihách se dočteme, že Bašír naše každodenní životy změnil k horšímu," dodává Kabila a skupinka mladých demonstrantů si mezitím sedá k vystaveným knihám. Mnoho knih, zejména ty o konfliktu v západosúdánském Dárfúru či o revolucích v různých koutech světa, se v knihkupectvích v Chartúmu shánělo těžko nebo zkrátka nebyly, tvrdí knihovník.
"Byli paranoidní. Báli se toho, že lidé zjistí, co se děje. Chtěli je udržovat v nevědomosti," vysvětluje. Velká skupina protestujících zatím v písních vyzývá armádu, aby moc předala civilním strukturám.
Sdílení na sociálních sítích
Knihovna pod širým nebem nemá žádné police ani stojany. Knihy leží vyrovnané v řadách přímo na asfaltu. Účastníci demonstrace si vyberou knihu, která se jim líbí. Čtou si vestoje nebo za chůze po písčité cestě. Další si sedají na bobek.
Árif Abdala na improvizovanou knihovnu narazil před několika hodinami a nedokáže se od knih odtrhnout. "Jsem tady poprvé a moc se mi tu líbí," říká 27letý učitel na základní škole. "Tolik knih ke čtení. Mnoho z nich se dřív nedalo sehnat. Nevím, jak dlouho tady budu. Už jsem tady strávil tři hodiny," dodává a znovu se začte do biografie bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely Dlouhá cesta za svobodou.
Někteří účastníci protestu dochází do Kabilovy knihovny cíleně. Rafaa Muhammad se o ní dozvěděl ze sociálních médií, kde někteří z jeho spolužáků sdíleli fotografie vybraných knih. "Přišel jsem s přáteli a nemůžeme se rozhodnout, kterou knihu číst," říká se smíchem 23letý student. "Budu to sdílet na sociálních médiích, aby se o tom mladí lidé dozvěděli a knihovnu využili," ujišťuje.
Obrovský zájem
Jiní lidé si knihy kupují a odnášejí si je domů. "Koupil jsem si tuhle knížku o konfliktu v Dárfúru. Pídil jsem se po ní několik let. Znám Kabilu už dlouho, a tak jsem mu řekl, že bez knihy neodejdu, že ji potřebuju do své domácí knihovny," líčí Hasan Gasím. "Dříve se knihy sháněly opravdu velmi těžko. Potřebujeme je, abychom své zemi lépe rozuměli. Musíme Kabilovi poděkovat," myslí si.
Knihovník mění vystavené knihy den co den, aby se účastníci protestu vraceli. Zájem je obrovský, a tak musel požádat dva přátele, aby mu s podnikem pomohli.
"Líbí se mi, co dělá. Zvyšuje informovanost a uvědomělost lidí - proto mu pomáhám," vysvětluje elektrikář Fadl Chidír. "V práci končím každý den ve tři, pak jdu sem a pomáhám do půlnoci," dodává.
Kabila si vždycky přál, aby se lidé díky knihám stali uvědomělejšími. "Mladí lidé potřebují informace a nejlepší cesta k nim vede přes knihy. Chtěl bych, aby se naše země změnila, a to se může stát pouze tehdy, když budeme dobře informovaní," je přesvědčen.