Nebezpečí
Koronavirus budí obavy v nigerijských uprchlických táborech
05.04.2020 14:37
V uprchlickém táboře v Bakassi na severovýchodě Nigérie stojí lidé frontu před plastovým umyvadlem, které zde bylo narychlo umístěné ve snaze začít s hygienickými opatřeními v době koronavirového nebezpečí, popisuje agentura AFP. Bakassi je jeden z největších táborů, kde našli dočasné útočiště lidé vyhnaní z domovů kvůli konfliktu s povstaleckým hnutím Boko Haram, které má vazby na Islámský stát.
V severovýchodní části Nigérie zmítané desetiletým konfliktem zatím nebyly případy koronaviru zaznamenány, jinde v zemi je však téměř 200 potvrzených případů, některé se vyskytly i blízko této ohrožené oblasti. Humanitární organizace a místní úřady varují, že pokud se virus rozšíří kolem Čadského jezera, kde se nacházejí přibližně dva miliony běženců, následky epidemie budou katastrofální.
Kvůli bojům mezi nigerijskou vládu a islamistickým uskupením Boko Haram žijí v okolí správního centra Maiduguri státu Borno stovky tisíc lidí namačkaných v táborech zřízených vládou nebo v provizorních přístřešcích postavených po celém Maiduguri. Pitná voda je zde vzácností, na mytí se používá horší voda, a i ta je luxusem.
V táboře Bakassi žije přibližně 30 000 lidí. Místní humanitární organizace sehnala hygienické potřeby, umístila zde provizorní umyvadla a vysvětluje, jak si správně mýt ruce. Lidé, kteří žijí v dočasných obydlích v ulicích Maiduguri, však přístup k těmto věcem nemají.
Lidé mají oslabenou imunitu
Půlka ze 700 zdravotních zařízení v oblasti byla v bojích zničena. V těch, které zbývají, chybějí zdravotníci i vybavení. "Místní zdravotní systém nedokáže virus zadržet ani zajistit péči o nakažené. Epidemie se tu bude šířit rychlostí požáru," varuje představitel OSN.
Oblast často postihují epidemie jiných nemocí, především cholery a meningitidy, na které lidé v táborech umírají. Zdravotníkům a humanitárním pracovníkům se však dosud dařilo bránit tomu, aby se zde tyto infekce nekontrolovatelně rozšířily, u koronaviru však mají obavy. Jeho možné rozšíření mezi uprchlíky vyvolává obavy i z toho důvodu, že lidé v táborech mají oslabenou imunitu kvůli nedostatku potravy a pitné vody.
I kdyby koronavirus oblast nezasáhl, humanitární organizace se obávají, že kvůli oslabení světového hospodářství se k uprchlíkům nedostane humanitární pomoc, na které v oblasti Čadského jezera závisí přibližně sedm milionů lidí. Nigérie uzavřela své hranice a zrušila všechny mezinárodní lety, humanitární pomoc však do země může nadále putovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.