Současné nepokoje v Egyptě musejí začít zajímat i turisty, kteří se jinak ve své většině snaží politiku ignorovat. Při násilných střetech s pořádkovými jednotkami byl zabit jeden člen islamistického Muslimského bratrstva v letovisku Hurghada. Nepokoje pokračují na řadě míst Egypta, islamisté při nich přepadají policejní stanice a drancují a vypalují křesťanské kostely. Bílý dům je v diplomatických rozpacích.
Střet mezi policisty a islamisty se odehrál v centru města Hurghada, tedy nikoli v blízkosti hotelů.
Oficiální počet mrtvých při násilných střetech ve středu a v noci na čtvrtek v Egyptě dosáhl čísla 525, uvedlo egyptské ministerstvo zdravotnictví. Zraněných je úředně 3717. Vláda ale upravuje počty obětí téměř každou minutu.
Dosud platily oblíbené turistické cíle u moře v Egyptě za bezpečné. To se ale může změnit.
Německý magazín Der Spiegel cituje právníka Paula Degotta, který se specializuje na turistiku: "Plošný výjimečný stav znamená, že se může všechno zhroutit, je to nebezpečné."
Ve dvě hodiny odpoledne SEČ začal v Alexandrii pochod stovek lidí, příznivců svrženého prezidenta Mursího.
Demonstranti protestují proti násilnému vyklizení dvou táborů islamistů v Káhiře. "Vrátíme se na památku našich mučedníků," volali lidé ve druhém největším městě Egypta. Mnozí nesli také fotografie Mursího, jehož armáda přinutila odstoupit 3. července.
Další protesty, také v Káhiře, oznámili islamisté na dnešní odpoledne. Přes den zelo mnoho káhirských ulic prázdnotou. Lidé zůstávali kvůli bezpečnosti doma. Otřes z masakrů uplynulých 24 hodin je ale značný.
"To, co zde teď vidíme, je začátek velmi dlouhé a krvavé bitvy, při níž se vláda a bezpečnostní síly budou snažit získat kontrolu nad ulicí," sdělila reportérka CNN Arva Damonová.
Západní politici zatím zaujímají ke krizi v Egyptě spíše neurčitý diplomatický postoj. V Berlíně a Paříži si předvolali egyptské ambasadory, aby jim řekli, že krveprolití musí přestat.
Doslova jako hadi se kroutí v Bílém domě. Ministr zahraničí USA prohlásil : "To je rozhodující okamžik pro všechny Egypťany." V následujících hodinách, v následujících dnech se podle Kerryho rozhodne o osudu země. Demokratické řešení je stále možné, míní šéf americké diplomacie.
Stoupenci exprezidenta Mursího dnes odpoledne vtrhli do jedné vládní budovy v Káhiře a u vchodu zapálili oheň.
Státní televize oznámila, že se násilí strhlo u sídla jedné provinční správy. Soukromá stanice CBC pak vysílala záběry z napadení úřadu guvernéra Gízy.
Radikálové dnes vypálili jeden koptský kostel v provincii Asijút. Ve stejnojmenném městě je největší hustota koptských křesťanů v zemi na Nilu.