Leteckým útokům USA v Libyi velí žena

Zahraničí
28. 3. 2011 12:30
Generálmajor Margaret Woodwardová.
Generálmajor Margaret Woodwardová.

Generálmajor Margaret Woodwardová je historicky první ženou, jíž Pentagon svěřil tak vysoký bojový post. Údajně však nejde o genderovou pozitivní diskriminaci.

Woodwardová, jež nasbírala zkušenosti z Balkánu, Iráku i Afghánistánu, má jako pilotka nalétáno tři tisíce osm set hodin. Úderům v Libyi velí z letecké základny v Německu, kde sídlí americké vojenské velitelství pro oblast Afriky.

Generálmajor Margaret Woodwardová.Expertka na logistiku se doposud specializovala na problematiku doplňování paliva za letu. Ve vojenských kruzích se tudíž spekuluje, zda je opravdu správnou osobou pro vedení boje.

Absolventka oboru letecké inženýrství z univerzity v Arizoně slouží v americkém letectvu od roku 1983. 17. velitelství podpůrných leteckých sil USA, jež má Afriku na starosti, velí Woodwardová od června 2010.

Až dosud se předpokládalo, že se z titulu své funkce bude zabývat především zásobovacími misemi v případě přírodních či humanitárních katastrof, k čemuž jí odborný důraz na logistiku předurčoval. Místo toho jí však nyní spadlo do klína velení bojové operaci.  

Ačkoli se zřejmě jedná o náhodnou shodu okolností, objevilo se podezření, že svěření bojové operace ženě je politickým tahem, který má podpořit rovnost pohlaví v amerických ozbrojených silách.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová (vpravo), velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová (vlevo) a zahraničněpolitická poradkyně Bílého domu Samantha Powerová (uprostřed) na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ženská válka

Podíl něžného pohlaví na intervenci v Libyi je výjimečný i z jiného pohledu. V rámci americké administrativy horovaly pro vojenský zásah nejviditelněji ženy: ministryně zahraničí Hillary Clintonová, velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová či zahraničněpolitická poradkyně Bílého domu Samantha Powerová.

Mnohem rezervovaněji se k intervenci stavěli ministr obrany Robert Gates a náčelník generálního štábu Mike Mullen.

Pikantní je skutečnost, že i v ozbrojených složkách na straně Tripolisu mají ženy na arabské poměry nebývale viditelnou roli. Pětisetčlenná ochranka Muammara Kaddáfího je složená z fotogenických krasavic, které plukovník přijal do služby na základě slibu cudnosti.

Autor: - red -Foto: Profimedia , USAF

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ