Libye chce zpět teroristu, jenž zosnoval zabití velvyslance USA

Zahraničí
18. 6. 2014 16:55
Útok na kuzulát USA v Benhgází (ilustrační foto).
Útok na kuzulát USA v Benhgází (ilustrační foto).

Libyjská vláda dnes odsoudila americkou operaci, která vedla k zadržení muže podezřelého z předloňského útoku na americký konzulát v Benghází. Člověka obviněného z několika trestných činů, jehož USA drží mimo území severoafrického státu, chce Libye soudit sama. Požaduje proto od USA jeho navrácení.

Libyjské ministerstvo zahraničí dnes v první oficiální reakci na americký zásah na svém území vyzvalo USA k jeho navrácení, souzen prý bude libyjskou justicí.

Šéf radikálních milic Ansar aš-Šaría, které USA i Libye podezírají z provedení útoku, při němž 11. září 2012 zemřeli čtyři lidé včetně velvyslance USA v Liby Chrise Stevense je prvním zadrženým v této kauze. Čelí obviněním z vraždy, napomáhání teroristům a držení a použití střelné zbraně.

Vypálený a rozstřílený americký konzulát v Benghází.Zadrženým mužem je Ahmad abú Chattalá, velitel milic Ansar aš-Šaría, které američtí i libyjští představitelé považují za pachatele útoku. Zadržený, terému je přes 40 let, strávil mnoho let v libyjském vězení kvůli svým slamistickým názorům za autoritářského režimu Muammara Kaddáfího.

Podle zdrojů The Washington Post Chattalu dopadli poblíž Benghází američtí vojáci ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) po měsících plánování. Operace si nevyžádala žádné oběti a všichni Američané, kteří do ní byli zapojeni, už Libyi opustili.

Jde o prvního podezřelého, který byl zadržen v souvislosti s útoky v Benghází.
Podezřelý má být předán americké justici. Nebude však souzen na základně Guantánamo,
kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu.

Americký prezident Barack Obama dnes řekl, že zadržený je převážen do Spojených
států. Má ho má vyslechnout tým elitních amerických vyšetřovatelů.

Obama dnes řekl, že Chattalá pocítí "plnou váhu" soudního systému USA. "Od smrtících útoků na naše zařízení v Benghází jsem považoval za prioritu najít a předat spravedlnosti ty, kteří jsou odpovědní za smrt čtyř odvážných Američanů," prohlásil Obama. Ujistil, že USA budou nadále usilovat o dopadení odpovědných.

Při útoku zemřel i americký velvyslanec Stevens (uprostřed)."Skutečnost, že jsou nyní v americké vazbě, je důkazem o důsledném úsilí našich lidí v armádě, bezpečnostních složkách a tajných službách. Díky jejich odvaze a profesionalitě tento jedinec nyní naplno pocítí váhu amerického justičního systému," řekl Obama.

Zdroje, které potvrdily Chattalovo nedělní dopadení, odmítly sdělit, zda byl zatčen ještě někdo další.

Případ se ve Spojených státech stal politickým tématem a republikáni nedávno iniciovali v Kongresu již několikáté vyšetřování údajných pochybení demokraty vedené americké diplomacie. Bílý dům původně tvrdil, že útok podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ