Východolibyjské město Benghází se proměnilo ve válečnou frontu. Protivládní nepokoje si tady vyžádaly údajně až dvě stovky obětí. Rakousko vyslalo na Maltu vojenský letoun pro případnou evakuaci občanů Evropské unie. Žádný příkaz k evakuaci však zatím nebyl vydán. Organizace Human Rights Watch oznámila, že obětí je už nejméně 173.
Rakouskému rozhodnutí předcházely zprávy o dalším zvýšení počtu obětí protivládních nepokojů, které trvají už několik dní a jejichž centrem je město Benghází na východě země.
"Vzhledem ke zhoršení bezpečnostní situace v Libyi v posledních hodinách se vláda rozhodla vyslat jeden stroj C-130 a pomocné prostředky do jižní Evropy. Eskalace situace si vyžaduje přípravu na evakuaci rakouských a evropských (unijních) občanů," oznámilo rakouské ministerstvo obrany.
Turecko se již rozhodlo evakuovat své občany z Libye a od soboty odvezlo přes 250 svých občanů. Z Benghází prý brzy odstartuje další letoun s 256 lidmi do Turecka. České ministerstvo zahraničí zatím doporučilo českým občanům v Libyi, aby se vyhýbali jakýmkoli shromážděním na veřejných prostranstvích a necestovali na východ země.
Protivládní demonstrace
Ve východolibyjském městě Benghází se znovu sešly stovky odpůrců libyjského vládce Muammara Kaddáfího a volaly po jeho svržení. Údaje či dohady o počtu obětí sobotních incidentů v Benghází jdou od 12 do 20, ale televize Al-Džazíra citovala také místní zdroje, podle nichž byly zabity "desítky" lidí. Jeden lékař pak řekl, že viděl těla "nejméně 200" zabitých demonstrantů.
Libyjské úřady si dnes povolaly zástupce Evropské unie v Tripolisu a pohrozily mu, že Libye přestane spolupracovat s EU v boji proti nelegální imigraci, pokud EU bude nadále podporovat demonstrace v zemi. V Bruselu to oznámilo maďarské předsednictví unie.
Ve východolibyjském městě Benghází se znovu sešly tisíce odpůrců libyjského vládce Muammara Kaddáfího a volaly po jeho svržení, uvedli svědci citovaní agenturou AP. Další zaútočili na kasárna. Z míst demonstrací bylo slyšet střelbu. Bezpečnostní síly použily proti protestujícím kulomety, střílely i do demonstrantů účastnících se pohřbu sobotních obětí protestů.
V Tripolisu několik tisíc obyvatel až do časných ranních hodin demonstrovalo na podporu Kaddáfího a označili ho za průkopníka arabského nacionalismu. Z míst nepokojů je obtížné získat spolehlivé informace, protože novináři zde nemohou volně pracovat, omezené je telefonické i internetové spojení.
Sobotními oběťmi v Benghází byli demonstranti, kteří se zúčastnili pohřbu pátečních obětí protestů. Dav prý napadl vojenská kasárna nedaleko hřbitova zápalnými lahvemi. Posádka odpověděla palbou ostrým střelivem.
Vysoký libyjský činitel řekl, že ve městě Bajdá na východě země drží skupina islámských extremistů jako rukojmí příslušníky pořádkových sil i řadových občanů. Braní rukojmích začalo během srážek v posledních dnech. Počet zadržovaných neupřesnil.
Skupina, která si říká "Islámský emirát Barky" (někdejší název libyjského severovýchodu), podle něho požaduje "odvolání výjimečného stavu nastoleného pořádkovými silami", jinak prý rukojmí zabije. Už v sobotu prý oběsila dva policisty.
Násilí proti civilistům
Skupina 50 libyjských muslimských předáků a učenců vyzvala místní úřady a bezpečnostní síly, aby přestaly páchat násilí proti civilistům.
"Toto je naléhavá výzva od náboženských učenců, intelektuálů a klanových vůdců," uvádí se v dokumentu. V textu jsou vyjmenována všechna významná libyjská města, odkud pocházejí, a to včetně metropole Tripolisu, která se zatím jevila jako solidní bašta režimu, kde v podstatě demonstrovali jen Kaddáfího stoupenci.
"Vyzýváme každého muslima, který je členem režimu nebo mu jakkoli pomáhá, aby uznal, že zabíjení nevinných lidských bytostí je zakázáno naším Stvořitelem a jeho milovaným Prorokem," stojí rovněž ve výzvě. "Nezabíjejte své bratry a sestry. Okamžitě zastavte masakr," uvádí se dále v textu.
Podle libyjské oficiální agentury JANA úřady zadržely desítky nelibyjských Arabů náležejících k mezinárodní síti, jejímž cílem je narušit stabilitu země. Jde prý o Tunisany, Egypťany, Súdánce, Palestince, Syřany a také Turky.
Kaddáfí vládne Libyi přes 42 let. Nynější protesty jsou největší, jaké země za tu dobu zažila. Analytici však upozorňují, že Kaddáfí má vzhledem k jejímu nerostnému bohatství větší možnosti uklidnit nespokojenost lidí než vládci Egypta a Tuniska, které v posledních týdnech smetly lidové revolty. Nespokojenost s ním se navíc v zásadě omezuje na východ země s centrem v Benghází.