Libyjský handl

Zahraničí
19. 7. 2007 16:05
Lybijský vůdce Muammar Kaddáfí
Lybijský vůdce Muammar Kaddáfí

Lybijský vůdce Muammar KaddáfíNakonec byl za celým povykem kolem bulharských zdravotních sester vlastně jen obyčejný obchod. Šlo o peníze a o ztracenou tvář. Vyjednávání o odškodném začalo ostatně již před rokem, přestože mlýny libyjské justice mlely neomylně dále.

První požadavek Libye zněl deset milionů dolarů za každé z více než 400 dětí, které byly nakaženy virem HIV v nemocnici v libyjském městě Benghází.

Podle názoru libyjského soudce infikovalo pět bulharských zdravotních sester a palestinský lékař děti úmyslně. Až do úterý večer jim proto hrozil trest smrti.

Je zajímavé, že původně požadované odškodnění odpovídalo přesně částce, kterou Libye přislíbila rodinným příslušníkům 270 obětí, které před devatenácti lety zemřely při bombovém útoku na americké civilní letadlo nad skotským městem Lockerbie. Agent libyjských tajných služeb Megrahi si za to v Británii odpykává doživotní trest.

Teprve po letech sankcí se v roce 1999  podařilo libyjského vůdce Muammara Kaddáfího přimět k tomu, aby byli podezřelí z útoku souzeni před soudem ve Skotsku, což bylo v Libyi velkou částí populace vnímáno jako národní ponížení.

Ve stejném roce bylo zatčeno šest zahraničních zdravotníků. Libye musela v minulosti vyplatit odškodné také za útoky na berlínskou diskotéku a francouzské letadlo zničené nad Saharou a náhle se jí nabízela příležitost oplatit Evropě stejnou mincí. Kaddáfí proto zdravotnice obvinil jako agentky tajných služeb - mluvil o Mosadu i CIA.

Libyjské požadavky na odškodné se postupně dařilo snižovat až na zhruba jeden milion dolarů za každé dítě. Jako protiobchod Kaddáfí také navrhoval přesun atentátníka Megrahiho z Británie do Egypta, kde si měl odpykávat zbytek trestu. Sestry by pak také mohly být převezeny do bulharské věznice.

Mezitím došlo k určitému zlepšení vztahů s Washingtonem. Kaddáfí z toho usoudil, že Západ je připraven ke kompromisům. Odhodlal se tedy nastavit mu svou přívětivější tvář a oficiálně se zřekl zbraní hromadného ničen, které ostatně ani neměl. Vytoužené západní investice na sebe nenechaly dlouho čekat.

Kaddáfímu hrálo do karet i to, že Evropa jej potřebuje ke spolupráci při potírání ilegálních migrantů, kteří do Evropy přes Libyi houfem připlouvají. V případu bulharských sester se proto EU omezila jen na slovní kritiku. Již v roce 2005 naopak došlo ke zřízení odškodňovacího fondu, do kterého přispěly Evropská komise, členské státy i některé firmy.

Když se v červenci ukázalo, že požadovaných 400 milionů dolarů na odškodnění je konečně pohromadě, byly po závěrečných průtazích zdravotníci přeci jen omilostněni. A všichni dostali, co chtěli.

Na snímku vůdce Muammar Kaddáfí.

Foto: archiv

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ