Libyjští rebelové rabují v dobytých městech

Zahraničí
13. 7. 2011 13:14
Rebelové se dobývají do domu v opuštěné vesnici na západě.
Rebelové se dobývají do domu v opuštěné vesnici na západě.

Libyjské oddíly bojující proti jednotkám vůdce Muammara Kaddáfího rabují obchody, domy a zdravotnická zařízení ve městech a vesnicích dobytých na západě země. Uvedla to organizace Human Rights Watch (HRW), podle jejichž informací povstalci v některých místech zapálili domy obývané Kaddáfího příznivci, které navíc bili.

Opoziční jednotky od února, kdy v Libyi boje začaly, ovládly většinu provincií na východě, drží rovněž pobřežní město Misurátu a většinu západolibyjského pohoří Džabal Nafúsa.

Obchody, lékárny, nemocnice i domovy rodin... prý většinou sloužily režimu.HRW nicméně zároveň tvrdí, že Kaddáfího jednotky si počínají ještě hůře než rebelové. Střílejí prý bez rozdílu na civilisty a zaminovávají území.

Organizace vyzvala velitele opozičních sil, aby připravili své podřízené na to, že ponesou odpovědnost za poškozování soukromého majetku. "Opoziční představitelé mají povinnost chránit civilisty a jejich majetek - a nemocnice zvláště - a trestat kohokoli za rabování či jiné přečiny," řekl Joe Stork, který se v HRW věnuje oblasti Blízkého východu a severní Afriky.

Přečiny protivládních vojáků uznává i jejich velitel v oblasti pohoří Nafúsa u západních hranic, plukovník El-Moktar Firnana. Nespecifikovaný počet jich také potrestal. "Kdybychom nevydali povely, lidi by ta města srovnali se zemí." Tvrdí ale, že většina vybrakovaných budov sloužila předtím vládním vojskům, i jako muniční sklady. "Ti lidé, kteří byli zbiti, pracovali pro Kaddáfího vojáky."

Přesun nemocnic

Svědkové z HRW v západolibyjských městech přímo viděli lidi s rebelskými tričky a čepicemi, někdy i ozbrojené, jak nakládají kořist na náklaďáky s označením protirežimních sil. Řada domů také po odchodu Kaddáfího vojáků lehla popelem.

Nemocnice napřed okupovali Kaddáfího vojáci, pak je vybrakovali rebelové."Nemocnice v al-Awáníji byla velmi dobře vybavená, v podstatě jsme sebrali všechno," přiznal se HRW jeden medik z řad rebelů. "Říkají, že centrální nemocnice pro oblast bude v Zintánu. Také jsem slyšel, že tam půjde i vybavení z polikliniky v Rajajíně."

Situace na bojišti se dostala do mrtvého bodu, což podle amerických tajných služeb umožňuje vytvářet tlak na Kaddáfího. Jeho jednotky prý začínají pociťovat nedostatek pohonných hmot, režimu docházejí finance a morálka jeho žoldáků a vojáků se horší.

Problémy s dodávkami mají také povstalci, ale je úspěch, že kontrolují Nafúsu a že přerušili důležitý ropovod, který dodává ropu do klíčové rafinerie v západolibyjské Závíji.

Kaddáfí slábne?

Nedostatek hotovosti prý Kaddáfí začal pociťovat, když mu začátkem července Turecko uzavřelo přístup k milionům dolarům uloženým v jedné turecko-libyjské bance. Kaddáfí prý už rozesílá dlužníkům dopisy se žádostí, aby splatili dluhy.

Některé domy podle HRW lehly popelem po odchodu Kaddáfího vojsk.Francie naznačila, že Kaddáfí je připraven vzdát se moci a že s ní v tomto smyslu vyjednávají jeho vyslanci. Jak vážný je tento záměr a jak důvěryhodní jsou emisaři, není moc jasné.

Podle agentury AP je opozice plně zaměstnaná snahou udržet dobyté území a nezbývá jí čas spravovat ho. Tripolis varoval, že východu Libye bude zastavena dodávka vody, jestliže nebude uzavřeno příměří a nebude moci být provedena údržba zařízení, které přečerpává vodu ze studní v poušti. Je na ní závislých 70 procent libyjského území. Opozice ve svém sídle v Benghází popírá, že hrozí problémy s vodou.

Autor: - mav -, ČTK Foto: Profimedia , Human Rights Watch - Sidney Kwiram

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ