Polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye, v televizi ohlásil, že jeho armáda přebírá řízení země. Dohoda z marockého Schirátu z prosince 2015 o vytvoření mezinárodně uznávané vlády národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže, která má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, podle maršála přestává platit "jako součást temné minulosti".
"Vrchní velení ozbrojených sil přebírá řízení země a ohlašuje ukončení platnosti schirátské dohody," uvedl Haftar. "Nehledě na těžké období a břímě odpovědnosti přijímáme vůli národa a delegovaný mandát," dodal s tím, že armáda vyplní tužby lidu a zbaví jej strádání.
Maršál neupřesnil, jak "mandát národa" získal, ani nenaznačil politické důsledky tohoto mandátu, zejména pokud jde o roli parlamentu sídlícího v Benghází na východě země a paralelní vlády, kterou vytvořil tento parlament, zvolený v roce 2014, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že maršál už před třemi lety prohlašoval, že schirátská dohoda, představující podle OSN základ politického řešení situace, "vypršela".
"Lidé se musí stát pány svého osudu a demokraticky si vybrat budoucnost," prohlásil Haftar, kterého jeho odpůrci podezírají se snahy nastolit v zemi vojenskou diktaturu.
Sarrádžův kabinet v úterý Haftarův krok označil za "frašku" a převrat", krok jej nicméně nepřekvapil, píše agentura DPA.
Odpůrce demokracie
Poradce vlády národní jednoty Mohammed Alí Abdalláh usoudil, že Haftar "zase jednou předvedl světu své autoritářské záměry". "Ani se nesnaží skrývat své pohrdání politickým řešením a demokracií v Libyi. Jeho prohlášení je posledním zoufalým činem poraženého muže," prohlásil.
Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu, jež podporuje mimo jiné Turecko. Při střetech, jež v polovině tohoto měsíce zesílily, byly zabity a zraněny stovky civilistů.
Rusko společně s Tureckem v minulosti několikrát Libyi vyzvalo ke klidu zbraní. "Moskva je i nadále přesvědčena, že řešení lze dosáhnout jenom za pomoci politického a diplomatického porozumění mezi všemi stranami," citovala v úterý agentura Interfax mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov pak Haftarovo prohlášení výslovně odmítl. "Neschvalovali jsme nedávné prohlášení premiéra Sarrádže o tom, že s Haftarem nechce jednat. Neschvalujeme ani Haftarovo (úterní) prohlášení, že hodlá sám rozhodnout, jak by měl žít libyjský národ," řekl ruský ministr na videokonferenci s novináři.
Haftarovy jednotky z východní Libye vyhnaly od začátku roku 1400 migrantů a uprchlíků, uvedla v úterý OSN, což je podle organizace v rozporu s mezinárodním právem. Migranty, kteří se skrze Libyi snaží z různých afrických zemí dostat do Evropy, jednotky deportovaly bez nároku na právní pomoc či jiné služby, sdělila OSN.