Milice blízké libyjskému ministerstvu vnitra unesly šéfa auditu

Zahraničí
5. 5. 2020 12:59
Boje v Libyi.
Boje v Libyi.

Milice blízké libyjskému ministerstvu vnitra unesly ředitele státního kontrolního úřadu Ridu Džirdžába. S odvoláním na jeho úřad o tom informovala agentura AP. Podle ní únos poukazuje na napětí panující ve vládě sídlící v Tripolisu, jejíž ustavení podpořila OSN.

Kontrolní úřad je nezávislý a jeho zaměstnanci jsou lidé pověření parlamentem. Jeho úkolem je odhalovat zneužití financí.

"Je politováníhodné, že orgán pověřený vynucováním zákona (ministerstvo vnitra) jej sám porušuje," uvedl kontrolní úřad v prohlášení. Podle něj se ministerstvo postaralo o Džirdžábovo zmizení, aby mu zabránilo odhalit finanční podvody a zablokovat podezřelé transakce tohoto úřadu.

Libye je od roku 2011 rozpolcená, má dvě vlády i dva parlamenty. V Tripolisu sídlí kabinet, který schválila OSN a jejž podporuje většina západních států. Mnoho jeho institucí včetně ministerstva vnitra ale ve skutečnosti kontrolují milice, napsala agentura AP.

Podle zákona

Ministerstvo vnitra přiznalo, že byl Džirdžáb zadržen. Svůj krok odůvodnilo tím, že bylo nutné kvůli epidemii covidu-19 použít mimořádné fondy k "záchraně Libyjců" a že vláda pouze plní své povinnosti, které kontrolní úřad ohrožuje. "Zjistili jsme, že kontrolní úřad nepostupuje podle zákona," uvedlo ministerstvo ke snaze úřadu prověřit obvinění z finančních nesrovnalostí na ministerstvu vnitra.

Jak upozorňuje AP, za slabou vládou v Tripolisu stojí Turecko a některé místní milice, které soupeří s oddíly a armádou Chalífy Haftara, jež působí na východě země. I když Haftar ovládá většinu východní a jižní Libye, kabinet v Tripolisu má určitou výhodu v tom, že řídí libyjskou centrální banku, která má kontrolu nad příjmy z ropy a zahraničními rezervami.

Obojí je ale kvůli situaci v Libyi ohroženo - začátkem roku se Haftar a místní kmeny postaraly o zablokování těžby ropy, takže Libye přišla o 95 procent svých příjmů. Haftarovi spojenci vládu v Tripolisu obvinili ze zneužívání příjmů z ropy k financování syrských bojovníků, jež Turecko nasazuje k obraně Tripolisu.

Za Haftarovými jednotkami stojí Spojené arabské emiráty, Egypt a Rusko. Haftar bojuje o hlavní město od loňska, což prohlubuje chaos panující v zemi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

Po celých Spojených státech se uskuteční přes 1000 demonstrací proti Trumpovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Lipavský je maximálně skeptický k ruskému přístupu k jednání o příměří

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ