Maximálně frustrovat opozici a vysušit její zdroje. To je jeden ze zjevných cílů kliky zimbawského prezidenta Roberta Mugabeho téměř tři týdny po volbách v zemi (29. března). Volby Mugabe nejspíše prohrál. Jejich výsledky ale stále nezveřejnil a nadále vládne tak, jako by se žádné hlasování nekonalo. Bez ohlasu zůstalo volání opozice po generální stávce.
Všeobecná stávka měla začít toto úterý. Alespoň tak si to představovalo opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Přerušit práci měli Zimbabwané do doby, dokud volební komise nezveřejní výsledky nedávných prezidentských a parlamentních voleb.
Žádní stávkující Zimbabwané nebyli ale v Harare a druhém největším městě země Bulawayo v úterý prakticky vidět. Pouze některé obchody otevřely o trochu později.
Až na výjimky měly celý den vytažené rolety všechny banky a úřady, jako každé ráno svážely minibusy do center měst stovky a tisíce pracujících.
Ve čtvrtek už po vyhlášené generální stávce nebylo ani stopy.
Jen silnější přítomnost armády a policie v ulicích napovídala, že MDC vyzvala k politické akci ve formě přerušení práce.
Minimální účast na stávce zdůvodňují média na jihu Afriky různě. K části lidí se prý výzvy opozice vůbec nedonesly. Hodně si jich vydělává na živobytí ve stínovém hospodářství, kde se stávky nepraktikují. A co je hlavní, asi 80 procent obyvatel žádný oficiální džob nemá.
Pokud má někdo štěstí a je formálně zaměstnán, může si kvůli hyperinflaci a hospodářskému úpadku sotva dovolit zastavit práci na jediný den, natož na celé týdny. Tak dlouho by totiž stávka dle představ opozice mohla trvat.
Přesto MDC tvrdí, že na ztroskotání stávky se významnou měrou podepsalo masivní zastrašování ze strany Mugabeho vlády.
Dosud vládnoucího Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zatím trvá na uspořádání druhého kola voleb. Aniž by dosud zveřejnilo výsledky kola prvního. Kdy by se však další kolo hlasování mělo konat, komise neoznámila.
Vzhledem k tomu, že volební komise minulý týden nařídila přepočítání hlasů v 23 z 210 volebních okrsků, nelze konečné výsledky očekávat dříve než tento víkend. V ideálním případě.
Opoziční MDC v čele s Morganem Tsvangiraiem toto úterý uvedla, že by za jistých podmínek mohla s druhým volebním kolem souhlasila. Hlavní podmínkou je mezinárodní dohled nad hlasováním.
MDC ovšem stále trvá na tom, že ve volbách 29. března zvítězila - jak v parlamentních, tak prezidentských.
Podle konečných výsledků voleb do dolní komory zákonodárného sboru (před oznámením o přepočítání hlasů v třiadvaceti okrscích) získalo opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) 99 křesel, zatímco vládnoucí Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) 97. Odštěpenecká frakce MDC si na své konto připsala deset poslaneckých mandátů.
Mugabeho strana ZANU-PF, jež vládne už 28 let, se snaží u moci udržet pomocí zastrašování opoziční MDC v kombinaci se snahou odříznout ji od jejích zdrojů a voličské podpory.
Armáda a policie zvyšují svou přítomnost na mnoha místech země. Úřady zakazují politická shromáždění, zatkly desítky přívrženců MDC a paramilitanti dokonce vypalují jejich sídliště. Existují vážné obavy, že Mugabe nějakým způsobem zneužije ozbrojené složky v případném druhém kole hlasování ve svůj prospěch.
I organizace na ochranu lidských práv upozorňují, že v povolebním období narůstají násilnosti proti Tsvangiraiovým stoupencům
Zimbabwská vláda dnes obvinila opozici ze spiknutí a vlastizrady. Podle vládního deníku The Herald opozice společně s Británií plánuje v Zimbabwe státní převrat. Vůdce opozice Morgan Tsvangirai označil obvinění za skandální a odmítl, že by chtěl změnit režim v Zimbabwe nedemokratickou cestou.
Na podporu svého tvrzení deník citoval úryvky z údajné korespondence Morgana Tsvangiraie s britským premiérem Gordonem Brownem. Tsvangirai dokument označil za padělek.
"Tsvangirai s Brownem usilují o změnu režimu v Zimbabwe a ze strany Tsvangiraie jde o vlastizradu," citoval The Herlad ministra spravedlnosti Patricka Chinamasu.
Generální tajemník OSN Ban Ki-moon uvedl, že mezinárodní společenství se stále větší netrpělivostí sleduje, jak vlády na jihu Afriky nejsou schopny najít cestu ze slepé uličky, do níž se Zimbabwe dostala po volbách. Svět podle něj čeká na rozhodující akci.
Foto: Reuters a AP