Protestní hvízdání a bučení z řad opozice doprovázelo zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho během slavnostního zahájení činnosti nového parlamentu země. Mugabe svolal ustavující zasedání zákonodárného sboru navzdory námitkám opozice, že k tomu nemá právo. Jednání o dělbě moci totiž ustrnula na mrtvém bodě.
Mugabe v projevu vyjádřil optimismus ohledně brzkého uzavření dohody s opozicí o rozdělení moci a o ukončení povolební krize v zemi. "Orientační dohody jsou hotové, očekáváme, že je podepíší všichni," prohlásil.
Podle opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) však rozhovory s vládou o rozdělení moci stále pokračují a dokud nebudou uzavřeny, žádný představitel výkonné moci nemá právo činnost parlamentu zahajovat. Mluvčí MDC Nelson Chamisa poukázal také na to, že dnes provládní policie zatkla další tři opoziční poslance; v pondělí zadržela dva.
Mugabeho projev provázel hlasitý protest opozičních poslanců. V některých pasážích měl prezident problém se prosadit, bouři odporu pak vyvolal zejména prohlášením, že jeho znovuzvolení provázely "ojedinělé a politováníhodné případy násilností".
Opozice uvádí, že Mugabeho bojůvky zabily 125 jejích aktivistů, a z druhého kola voleb odstoupila právě kvůli stupňujícímu se násilí. MDC varovalo, že Mugabeho krok (zahájení parlamentu) může ohrozit rozhovory k ukončení politické krize v zemi. Jeho poslanci nakonec přesto svá místa zaujali a zaštítili tak předsedu parlamentu Lovemorea Moya, který je z MDC a zvolen byl v pondělí.
Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii nemá v parlamentu většinu. Tu získalo MDC, jehož vůdce Morgan Tsvangirai údajně vyhrál i první kolo voleb prezidentských. Když volební komise po dlouhém váhání rozhodla, že je třeba uspořádat druhé kolo, Tsvangirai z něj nakonec odstoupil kvůli násilnostem a vraždám stoupenců opozice. Automaticky tak ve volbách zvítězil jediný kandidát, dosavadní autoritářský prezident Mugabe.
Foto: Reuters, AP