Krvavý islám
Muslimové tvrdě pronásledují křesťany. Západ mlčí
09.01.2013 06:50
Ve světě je diskriminováno, utlačováno a pronásledováno 100 milionů křesťanů. Nejhůře jsou na tom v Severní Koreji, ale hned za ní následují až na výjimky země islámského ražení. Druhou nejnebezpečnější zemí pro vyznavače Krista je Saúdská Arábie, spojenec USA a Západu. Vyplývá to z údajů čerstvě zveřejněných organizací Open Society.
Pronásledování křesťanů podle indexu Open Society sílí v Africe. Poprvé se na indexu objevily Mali, Tanzanie, Keňa, Uganda a Niger. Největším nebezpečím pro křesťany je islámský extremismus. Mnoho křesťanů muselo loni uprchnout ze severu Mali, kde se vlády zmocnili islamisté.
K útokům na vyznavače nejrozšířenějšího monoteistického náboženství dochází i ve státech, jež zažily takzvané arabské jaro. Vzniklé mocenské vakuum tam chtějí vyplnit islámští radikálové. Přestup z mohamedánství na křesťanství trestají smrtí.
Arabské jaro se pro desítky tisíc křesťanů změnilo rychle v arabskou zimu. Cíleně na ně třeba útočí v Sýrii, kterou zmítá etnicko-náboženská válka. Z tohoto důvodu se Sýrie přesunula z předchozího 36. místa na jedenácté.
Výčet prvních dvanácti zemí, kde se křesťanům daří nejhůře: Severní Korea, Saúdská Arábie, Afghánistán, Irák, Somálsko, Maledivy, Mali, Írán, Jemen, Eritrea, Sýrie a Súdán.
Mezi padesáti státy uvedenými na indexu Open Society jsou také Uzbekistán (16.), Laos (18.), Katar (20.), Egypt (26.), Spojené arabské emiráty (26.), Tunisko (30.), Bahrajn (35.), palestinská území (36.), Čína (37.), Ázerbájdžán (38.) Keňa (40.), Tádžikistán (44.), Indonésie (45.), Kazachstán (48.) či Kyrgyzstán (49.).
V Čině se situace ohledně pronásledování křesťanů zlepšila, což ukazuje její propad z 21. místa na 37. místo. Vláda v Pekingu sice nestátní církve nadále sleduje, ale nechává zpravidla jejich vyznavače, aby nerušeně vykonávali obřady a další s jejich vírou spojené činnosti. Zhruba stovka křesťanů je však kvůli svému náboženství nadále vězněna.
Nejhoršímu útisku však čelí křesťané v KLDR. S novým severokorejským vládcem Kim Čong-unem se v tomto směru nic nezměnilo, tvrdí Open Society. Trestné je podle ní už pouhé vlastnictví bible.
Svou víru smí odhadem 200 tisíc až 400 tisíc křesťanů v Severní Koreji vyznávat jen potají. Křesťané jsou popravováni a celé jejich rodiny končí v koncentrácích, uvádí dále Open Society. Přesto se prý komunistickému režimu nedaří křesťany vyhladit.
Ačkoli jejich pronásledování v nejrůznějších částech světa sílí, celkově se jejich počet zvyšuje. Od sedmdesátých let minulého století se počet křesťanů v Africe a Latinské Americe zdvojnásobil a v Asii ztrojnásobil.
Počet křesťanů ve světě se odhaduje na 2,3 miliardy.
Index pronásledování křesťanů ve světě zveřejňuje Open Society každý rok. Dokument vzniká za spolupráce mezinárodních expertů s křesťany v jednotlivých zemích, uvádí na svých webových stránkách Open Society.