Bojová elita
Muž proti muži. V Mali operují už déle francouzští speciálové
26.01.2013 07:15
Jak se dalo předpokládat, byť to Paříž jako obvykle v takových případech tajila, v Mali už několik měsíců působí francouzské speciální jednotky - Forces Spéciales. Jsou mimo jiné experty na delikátní operace. Jednomu však nezabránili. Maliští vojáci, kteří dosud tváří tvář islamistům vynikali hlavně chaotičností a zbabělostí, svévolně vraždí lidi.
Dorazili nenápadně, téměř tajně. První francouzští vojáci začali v africkém Mali působit už před čtyřmi měsíci. Byla jich zhruba stovka a rozmístili se v okolí hlavního města Bamaka.
Oficiálně měli pomáhat ve výcviku maliské armády, ale ve skutečnosti sbírali za pomoci špionážních prostředků námořnictva a odposlouchávacích zařízení v sousedním Nigeru informace o islámských radikálech, kteří ovládli sever Mali a nevylučoval se jejich postup na Bamako.
Francouzská armáda zprvu sama v Mali zasáhnout nechtěla. Vzhledem ke své koloniální minulosti v západní Africe a po zkušenostech z Afghánistánu a dalších zemí se zvažoval jen společný postup se spojenci a logistická pomoc.
Překvapivě rychlý postup džihádistů v uplynulých týdnech však Paříž přinutil ke změně strategie. Prezident François Hollande se rozhodl pro intervenci.
První, kdo vyrazili do boje, byli muži z Forces Spéciales. K úvodnímu otevřenému střetu došlo u města Konna, kde islamisty zastavili a přinutili k ústupu.
Od té chvíle jsou speciálové stále v první linii. Nasazují je hlavně tam, kde se očekává boj muže proti muži.
Černí spojenci koulí na noze. Vraždí krajany se světlejší pletí
Francouzi však nyní v Mali nebojují jen proti islamistům, ale mají problémy i s těmi, kdo by měli bojovat po jejich boku. S vojáky maliské armády. Ti prý porušují lidská práva.
Jde konkrétně o popravy, k nimž došlo hlavně ve městech Sevaré a Mopti. Francouzská vláda vyzývá velení maliské armády, aby bylo maximálně bdělé. Eurokomisařka Kristalia Georgievová označila příslušné zprávy za velmi znepokojující.
Hovoří se o svévolných exekucích. Někteří maliští vojáci prý vraždí své krajany z etnických důvodů. Jejich oběťmi jsou Tuaregové, kteří mají světlejší pleť. Společensky stáli kdysi Tuaregové nad místním černošským obyvatelstvem.
Francouzům mají v bojích pomoci jednotky několika západoevropských zemí: Toga, Beninu, Burkiny Faso, Nigeru, Nigérie a Senegalu. Jde hlavně o vyjádření politické solidarity. Z operativního hlediska je tento pestrý houfec pro Francouze spíše přítěží.
Mali, nebo Malistán?
Paříž zahájila vojenskou operaci v Mali se zhruba 800 vojáky. Mezitím je posílilo dalších 1500. Podle velení francouzské armády se nyní uvažuje o kontingentu nejvýše 2500 vojáků.
Nehledě na maliské a západoafrické ozbrojence leží v bojích hlavní tíha na francouzských vojácích a speciálních silách. Koncem tohoto týdne operovali hlavně v "labutím krku", jak se říká severojižní oblasti kolem řeky Niger, kde přecházejí zalesněné oblasti v poušť.
Francouzi, k jejichž důležitým pomocníkům na zemi patří průzkumné obrněnce s kanony kalibru 12,7 milimetru, zajišťují bezpečnost spojovacích tras na sever.
Forces Spéciales jsou elitou francouzské armády, která podléhá přímo generálnímu štábu. Hodně se kolem ní tajnůstkaří. Na fotografiích a filmových záběrech se často rozostřují obličeje jejích příslušníků.
Triumfy i debakly
Francouzské speciální jednotky vznikly roku 1992 po první válce v Perském zálivu. Vzorem jim jsou americké nebo britské Special Forces. Pod vrchní velení zvláštních operací (COS; Commandement des Opérations Spéciales) spadají všechny speciální jednotky francouzské armády a jí podléhající organizace. Podle potřeby sestavuje COS jednotky ze všech druhů zbraní.
V současnosti jsou COS stále podřízeny dvě tisícovky mužů - 1200 z pozemního vojska a po 400 z letectva a námořnictva.
Speciálové prošli elitním výcvikem a mají k dispozici nejlepší vyzbroj a výstroj - včetně rychlých člunů nebo miniponorek. Vysazováni z vrtulníků či jiných přepravních prostředků jdou speciálové nasazováni do těch nejriskantnějších akcí. Patří k nim boj s teroristy, evakuace, zadržování válečných zločinců nebo zajišťování strategických objektů.
Jejich akce, které mívají poetická kódová označení, třeba Tyrkys, Amarylka, Azalka nebo Artemis, podléhají přísnému utajení a podrobnosti o nich se jen zřídka dostávají na veřejnost. Celkem prý COS dosud uskutečnilo asi 1300 operací.
Vedle dlouhé řady úspěšných nasazení však mají elitní vojáci na svém kontě i některé trpké neúspěchy.
Při jejich dřívějších akcích v Mali a Nigeru zahynulo několik francouzských rukojmí. Debaklem skončila i akce z první půlky ledna, jejímž úkolem bylo osvobodit Francouze, kterého držely už tři roky islamistické milice Šábáb v Somálsku. Vězněný muž nepřežil a s ním zahynuli i dva francouzští vojáci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.