Ani mezinárodní flotila válečných lodí operujících u Afrického rohu včetně evropské mise Atalanta neučinila přítrž řádění tamních pirátů. Naopak, somálští mořští lapkové napadají lodě častěji než dříve. Také vláda v Berlíně hledá koncepty, jak lépe chránit plavidla pod německou vlajkou. V plánu je nasazení soukromých bezpečnostních firem.
Najatí žoldnéři, především pro oblast u pobřeží Somálska, by mohli být vyzbrojeni i těžkými zbraněmi, citují německá média anonymní vládní zdroje. V letitém sporu o ochranu obchodních lodí před útoky pirátů se tak konečně rýsuje řešení. Střežení lodí přímo na jejich palubách německými policisty či vojáky bundeswehru totiž nepovažuje kabinet v Berlíně za schůdné.
Už po letní pauze má podle některých informací vládní koalice předložit návrh zákona, jenž nasazení soukromých bezpečnostních firem umožní. Jejich způsobilost prověří stát. Jiné zprávy naopak hovoří o tom, že úvahy vládních politiků se sice ubírají tímto směrem, ale příslušná legislativa tak rychle připravena nebude. Ve věci prý ještě nepanuje shoda.
"Tendence ve světě směřují k tomu, více se otevřít privátním bezpečnostním silám," uvedl státní tajemník spolkového ministerstva hospodářství Hans-Joachim Otto (FDP), který má na starosti námořní přepravu.
Konečné rozhodnutí ještě nepadlo, zdůraznil, ale "na semaforu se po červené rozsvítila oranžová". Kdy bude následovat zelená? Podle Otty si je koalice jista, že řešení najde rychle.
Už před několika měsíci ustavila německá vláda komisi složenou ze specialistů různých ministerstev, jež jedná s domácími rejdaři. Ti už sice léta požadují lepší ochranu svých lodí, hlavně tankerů a plavidel převážejících kontejnery, ale žoldáky dlouho odmítali. Obávali se nákladů na ně i skutečnosti, že nemohli mít na palubě lodí těžkou výzbroj.
Právě tento bod se pro vládní koalici stává stěžejním. Diskutuje se o změnách zákona o zbraních, jenž by nasazení těžké výzbroje k ochraně obchodní flotily umožnil.
Protože bezpečnostní agentury, jež působí mezinárodně - třeba Dyncorps, nástupce skandály opředené firmy Blackwater - jsou často neprůhledné a těžko kontrolovatelné, chce německá vláda o výběru najímaných žoldnéřů spolurozhodovat. Vybrané bezpečnostní subjekty má navíc zkontrolovat spolková policie.
Experti nicméně upozorňují, že rejdaři na možnost najímat si k ochraně žoldáky nebudou vždy reagovat - a někteří této možnosti nevyužijí nikdy. Nepůjde totiž o levnou záležitost, což je významný faktor v době, kdy v lodní dopravě vládne tvrdá konkurence a cenová válka.