Situace v Tunisku se po několikadenních sociálních nepokojích konečně zklidnila. Přispěl k tomu i zákaz nočního vycházení, který v pátek vyhlásila vláda. Mluvčí ministerstva vnitra sdělil, že kvůli násilnostem bylo zatčeno 260 lidí. Premiér Habíb Síd mimo jiné řekl, že demokracie v zemi bude udržena "za každou cenu".
Nepokoje motivované nespokojeností se špatnou hospodářskou situací a vysokou nezaměstnaností zuřily tento týden několik dní. Vypukly na západě a pak se postupně rozšířily do dalších částí země. V noci na pátek demonstranti v metropoli Tunisu napadali policejní stanice a několik vozů bezpečnostních složek zapálili. Dav údajně vyraboval i několik obchodů a bank. Při protestech v předchozích dnech zemřel nejméně jeden policista.
Mluvčí ministerstva vnitra informoval, že policisté kvůli řádění zadrželi celkem 260 lidí. Jsou obviněni z účasti na násilnostech a z výtržností.
Podobné protesty kvůli špatným životním podmínkám vedly v roce 2011 k takzvané jasmínové revoluci a pádu režimu autoritářského tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího. Tuniský případ vedl k vlně lidových protestů i v jiných zemích, která vešla ve známost jako arabské jaro.
Premiér na tiskové konferenci po dnešním krizovém zasedání vlády řekl, že se situace v zemi zlepšila a bezpečnostní síly ji mají, až na výjimky, pod kontrolou. Podle Sída protestů zneužili lidé, kteří chtějí "zničit přechod k demokracii".
"Vyzývám ke klidu a k národní jednotě a k naprosté bezpečnosti v celé zemi, aby byla zachována naše rodící se demokracie, která je jediným příkladem úspěchu v tomto regionu," uvedl předseda vlády. Dodal, že země už zaznamenala velký pokrok, ale potýká se s řadou ekonomických potíží. "Odpovíme na ekonomické požadavky mladých lidí, ale potřebujeme na to trochu času," slíbil.