Nigerijské ropné středisko ve válečném stavu

Zahraničí
20. 8. 2007 18:22
Vyjímečný stav v nigerijském Port Harcourtu
Vyjímečný stav v nigerijském Port Harcourtu

Vyjímečný stav v nigerijském Port HarcourtuV nigerijském Port Harcourtu, centru afrického ropného průmyslu, převzala o víkendu po dlouhotrvající bezpečnostní krizi kontrolu armáda a platí zákaz nočního vycházení.

Podle policejních údajů přišlo při ozbrojených útocích jen během minulého týdne o život více než čtyřicet osob. Kvůli prudkým bojům obsadila armáda již ve čtvrtek jednu městskou čtvrť, kde se podle ní měly ozbrojené bandy schovávat. Podle zpráv očitých svědků, které cituje rakouský deník Standard, přitom vojenské vrtulníky bombardovaly celé úseky silnic.

Gangsteři útočili po celém městě, podle svědků je křižovali na motorkách a z automatických pušek stříleli na vše, co se pohnulo.

Armáda tvrdí, že zabila George Sobomu, jednoho z vůdců ozbrojených tlup, které dvoumilionové město v deltě Nigeru sužují již celé roky. Podle jiných zdrojů se ale Sobomovi daří dobře a vojáci pozatýkali jen nevinné obyvatelstvo.

Zdá se přesto, že nigerijská vláda i armáda se tentokrát skutečně rozhodly skoncovat s kriminálním řáděním v ropou oplývajícím Port Harcourtu. Tvrdý přístup oznámil v květnu po svém nástupu do funkce i nový prezident Umaru Yar'Adua.

Podle Celestine Omehiové, guvernérky federálního státu Rivers, jehož je Port Harcourt hlavním městem, se na kriminální živly „namísto cukru a biče bude nyní uplatňovat již jen bič." Armáda prý ve městě zůstane nejméně půl roku.

Bezpečnostní krize se dotkla i mezinárodních ropných koncernů, které v Port Harcourtu černé zlato těží. Jejich zaměstnanci kvůli ní údajně již celé týdny neopustili své domy. Práce v nigerijské deltě, kde se nacházejí největší zásoby ropy na celém kontinentu, je pro ně ale nebezpečná i za „normálních" podmínek. Za posledního půldruhého roku bylo více než 200 z nich uneseno a propuštěno až po vyplacení výkupného.

Aktivisté už ale celé roky ropné společnosti i nigerijskou vládu kritizují za to, že z těžby ropy a zemního plynu nemá místní obyvatelstvo žádný prospěch. Osady v nigerijské deltě patří k nejzaostalejším v celé zemi a díky častým únikům z ropovodů je zamořena zdejší půda a vzduch otráven hořícím plynem.

Ozbrojené tlupy, proti kterým armáda nyní bojuje, ale zubožené obyvatelstvo nijak nezajímá. Jde o prosté kriminálníky, které politici v případě potřeby dokonce najímají jako žoldáky. V Nigérii je zatím možné téměř vše.

Na snímku obyvatelé Port Harcourtu po víkendovém obsazení města armádou.

Foto: AP

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ