Egyptská ministryně kultury pověřila speciální výbor vyšetřením nešetrného restaurování sochy někdejšího vicekrále Ismáíla Paši v egyptském městě Ismáílíja. Nová podoba pomníku vyvolala v Egyptě značný ohlas a jeden z egyptských komentátorů v televizi řekl, že by si za ni Egypt zasloužil Nobelovu cenu za ošklivost.
List Al-Masrí al-Jaum napsal, že ministryně Ínás Abdaddáimová ustavila kvůli případu expertní výbor, který má věc vyšetřit. Oznámila také, že k veškerým restauračním pracím na památkách musí dát souhlas její úřad a že nepovolené akce se budou stíhat.
Na sociálních sítích kolují snímky pomníku, na němž je vicekrálova socha přemalována černou a stříbrnou barvou, které zcela překryly původní barvy.
Archeolog Sámih Zahár řekl, že sochy umístěné na náměstích a v ulicích je třeba považovat za muzeum otevřené veřejnosti, která se tak může seznámit s historickými osobnostmi, jež měly vliv na vývoj Egypta. Nepovolené zrestaurování sochy v Ismáílíji označil za nejnovější případ vandalismu týkajícího se soch v Egyptě. Připomenul také, že guvernér provincie Ismáílíja vydal správě stejnojmenného provinčního střediska pokyn zkrášlit náměstí a ulice, což vedlo k přemalování a trvalému zničení původní podoby sochy Ismáíla Paši. Guvernér podle Zahára porušil vládní zákaz restaurování pomníků a umísťování nových bez konzultace s ministerstvy kultury a starých památek.
Nesouhlas a posměch si v Egyptě vysloužily i jiné skulptury umístěné na veřejných místech. V Mínji se například objevila obecně velmi kritizovaná busta královny Nefertiti, kterou vytvořil současný umělec. Známá krásná Nefertitina tvář je však v této moderní podobě značně znetvořená.
Ismáíl Paša byl vicekrálem Egypta a Súdánu v druhé polovině 19. století. Snažil se Egypt i Súdán modernizovat a hojně investoval do průmyslových a ekonomických projektů, avšak obě země natolik zadlužil, že Egypt byl nucen prodat svůj podíl ve společnosti Suezského průplavu Británii.