Novináři protestovali proti cenzuře. Skončili v želízkách

Zahraničí
28. 2. 2019
Demonstrace alžírských novinářů.
Demonstrace alžírských novinářů.

Alžírská policie zatkla desítky novinářů, kteří se zúčastnili shromáždění na podporu práva svobodně informovat o probíhajících protivládních demonstracích. Ty před necelým týdnem vyvolala zpráva o opětovné kandidatuře autoritářského prezidenta Abdalazíze Butefliky. Informovala o tom agentura AFP.

Asi stovka novinářů se shromáždila v centru hlavního města Alžíru, kde provolávala hesla na podporu demokracie a svobody tisku. Žurnalisté rovněž požadovali propuštění svých uvězněných kolegů a zrušení cenzury. Policie jejich mítink rozehnala a podle svědků několik reportérů odvlekla.

Od pátku se tisíce Alžířanů účastní demonstrací na protest proti plánu churavějícího prezidenta Butefliky ucházet se ve volbách 18. dubna o pátý prezidentský mandát.

Státní i některá soukromá média blízká vládě začala poskytovat zpravodajství o protestech až v úterý. Stalo se tak poté, co si několik novinářů stěžovalo, že jim v tom brání jejich nadřízení. Podle nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) se vláda "ze všech sil snaží média umlčet" a s tímto cílem pokračují "zatýkání, fyzická napadání, zákazy zpravodajského pokrývání, zabavování materiálu, tlaky na veřejná média a zpomalování internetu".

Kritici Butefliky tvrdí, že jednaosmdesátiletá hlava státu není schopna vládnout a že zemi jejím jménem řídí ze zákulisí poradci. Úřady však tvrdí, že Buteflika otěže vládnutí drží pevně v rukou, ačkoliv po infarktu v roce 2013 na veřejnosti vystupuje jen výjimečně. K demonstracím, z nichž některé skončily potyčkami mezi protestujícími a pořádkovou policií, se Buteflika dosud nevyjádřil.

Předseda vlády Ahmed Ujahjá se dnes v parlamentu snažil pochybnosti o prezidentově zdraví zlehčit. "Buteflika byl nemocný, když usiloval o čtvrtý mandát v roce 2014, ale (zdravotní) výsledky v posledních pěti letech byly dobré," řekl.

Podle agentury Reuters se mnoho Alžířanů po dlouhá léta vyhýbalo politice kvůli strachu ze všudypřítomných bezpečnostních složek či zklamání ze skutečnosti, že zemi vládne stále jedna skupina válečných veteránů vzešlých z války za nezávislost na Francii v letech 1954 až 1962.

Buteflika se dostal k moci v roce 1999 a o tři roky později se mu podařilo ukončit desítky let trvající občanskou válku, v níž proti sobě stála vláda a islamističtí radikálové a která stála život asi 200 tisíc lidí. Brutalita konfliktu přiměla mnohé Alžířany dlouho tolerovat represivní režim, který výměnou za to poskytoval mír a stabilitu. Zdá se však, že nynější protesty prolomily dlouholeté tabu veřejných projevů nesouhlasu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Fateh Gudoum

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné