Sexuální útoky
Ochránci? Ne, prznitelé. Modré přilby čelí novým skandálům
10.04.2016 06:00 Původní zpráva
Mají zajišťovat mír a pořádek. Místo toho se někteří příslušníci takzvaných modrých přileb OSN dopouštějí sexuálního násilí. Naposledy vyšlo najevo jejich chování ve Středoafrické republice a v Kongu.
Seržant Jackson Kikola čelí obvinění ze znásilnění sedmnáctileté dívky. Stejně jako dva jeho souputníci z konžské armády, kteří stanuli před soudem ve vojenské věznici Ndolo v severní části hlavního města Kinshasy, trvá na své nevině. Kromě nich má problém dalších osmnáct konžských vojáků, kteří se ve Středoafrické republice zúčastnili mise MINUSCA.
Příslušníci mezinárodních sil podle organizace AIDS-Free World ve Středoafrické republice znásilnili nebo jinak sexuálně zneužili více než sto žen. Jde o nové případy, které se přidávají k desítkám nařčení vznesených proti modrým přilbám v uplynulých měsících.
Zřejmě nejotřesnější případ jde ale na vrub Francouzů, kteří ve Středoafrické republice provozují vlastní operaci Sangaris. Zpráva AIDS-Free World tvrdí, že na jedné z francouzských základen byla svlečena a svázána čtveřice dívek a následně byla přinucena k pohlavnímu styku se psem. Každá pak údajně dostala pět tisíc středoafrických franků (asi dvě stě korun).
Do země dorazil vyšetřovací tým OSN, aby se zabýval událostmi z let 2014 až 2015. Mluvčí organizace Stephane Dujarric označil dostupná svědectví za "naprosto šokující". "Musíme se postavit faktu, že část jednotek, která byla vyslána, aby chránila lidi, místo toho jednala s temnotou v srdcích," prohlásil a slíbil exemplární potrestání viníků. OSN nicméně může o incidentech pouze informovat. Stíhat pachatele mohou jen země, odkud pocházejí. Z úst politických představitelů sice zaznívají rozhodná slova, otázka je, zda nezůstane jen u nich.
Kvůli sexuálním útokům skončil už loni v srpnu senegalský šéf mise MINUSCA Babacar Gaye. Asi osm set Konžanů z ní bylo v únoru staženo. Ke zločinům ale dochází i jinde. Třeba právě v Demokratické republice Kongo, kde má jedenáct tanzanských příslušníků mírových sil na krku kromě obvinění ze sexuálního násilí i nařčení z otcovství.
* Jak chce OSN proti sexuálnímu násilí páchanému příslušníky mírových sil bojovat?
* Z jakých zemí násilníci nejčastěji pocházejí?
* Kolik Čechů se účastní mírových misí OSN?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 11. DUBNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.