Libyjští politici kritizovali britského ministra zahraničí Borise Johnsona, že doporučil odstranit mrtvoly v severolibyjském městě Syrta. O vysvětlení či omluvu požádala vláda v Tripolisu i konkurenční parlament na východě země.
Johnson v úterý prohlásil, že pobřežní Syrta by se mohla stát druhou Dubají, museli by se z ní ale odstranit mrtvoly. Odkazoval přitom na oblíbené turistické letovisko ve Spojených arabských emirátech.
"Mají skvělý nápad proměnit Syrtu... v příští Dubaj," pronesl v projevu na konferenci své Konzervativní strany. "Jediná věc, kterou musí udělat, je odstranit mrtvá těla, a pak přijdeme," slíbil za britské turisty a investory.
Faíz Sarrádž, premiér vlády v Tripolisu podporované OSN, si předvolal britského velvyslance v Libyi. Žádal jej o vysvětlení Johnsonových výroků, které podle považuje za "nepřijatelné".
Výbor pro zahraniční záležitosti parlamentu ve východolibyjském Tobrúku označil Johnsonova slova za "nezodpovědná". Žádá, aby z Londýna zazněla oficiální omluva. Vyslovit by ji měla i premiérka Theresa Mayová, napsal server listu The Guardian.
Johnsonovu poznámku již kritizovali britští opoziční politici i někteří konzervativci. Ministr zahraničí, jenž je diplomatickými přešlapy známý, svůj komentář hájí. Odklízení těl ve městě podle něj ztěžují nastražená výbušná zařízení.
Syrta byla baštou džihádistů z organizace Islámský stát. Loni v prosinci ji po několikaměsíčních bojích osvobodily milice blízké Sarrádžově vládě.
Británie a Francie vedly v roce 2011 vojenskou intervenci, která pomohla svrhnout režim dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Severoafrická země se následně propadla do chaosu, který si vyžádal tisíce obětí. O moc nadále soupeří dvě vlády a různé další skupiny. Rozvratu zneužívají zločinecké sítě pašeráků lidí, které z Libye vypravují do Evropy většinu lodí s africkými migranty.