Zimbabwský parlament by měl necelý týden po převzetí moci armádou učinit první krok v cestě k odvolání prezidenta Roberta Mugabeho, který zemi vládne dlouhých 37 let. Vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělním jednání ohlásila, že proces takzvaného impeachmentu spustí její zákonodárci na úterním zasedání.
Jako důvody pro sesazení uvedla strana to, že prezident "umožnil své ženě uchvátit moc, přestože ji nic neopravňuje k vedení vlády". Dále se podle ZANU-PF Mugabe neřídil zimbabwskou ústavu, a to v případě voleb regionálních zastupitelstev, které prý dosud nezahájily činnost. V neposlední řadě byl jmenován vysoký věk prezidenta. Třiadevadesátiletý Mugabe prý "už není fyzicky způsobilý k řízení vlády".
Návrh na Mugabeho odvolání musí nejdříve prostou většinou schválit obě komory parlamentu, přičemž ZANU-PF v nich má jasnou většinu. Zákonodárci pak ustaví speciální výbor složený z členů obou komor, který návrh posoudí. K rozhodnutí by měl výbor podle Paula Mangwany ze ZANU-PF dospět už ve středu, načež by parlament mohl sesazení Mugabeho definitivně stvrdit.
K poslednímu kroku jsou zapotřebí hlasy alespoň dvou třetin poslanců i senátorů. Mangwana se nechal slyšet, že iniciativa má podporu také u opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC), ta se má k záležitosti oficiálně vyjádřit v úterý. V minulosti přitom sama o odvolání zimbabwského postkoloniálního vůdce několikrát neúspěšně usilovala.
Mugabe navzdory očekávání neohlásil abdikaci v neděli, o den později pak nedodržel lhůtu stanovenou ZANU-PF, která jej o víkendu odvolala z pozice předsedy strany. V pondělí jej strana označila za původce politické nestability v zemi a připsala mu také zodpovědnost za katastrofální stav místního hospodářství.
Mugabe je od středy, kdy armáda převzala v zemi moc, v domácím vězení a stejně jsou na tom i někteří ministři.