Síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nepřestávají v hlavním městě Tripolisu klást odpor povstalcům, střílejí z vozů a v metropoli rozmístily žoldnéře z afrických zemí. Nedaleko Kaddáfího rezidence v centru města čelí útokům povstalců tanky. Mezinárodní organizace pro migraci vypravila loď, jejímž úkolem je evakuovat z Tripolisu migranty, kteří v metropoli uvízli kvůli bojům. Loď pojme asi 300 lidí.
"Situace není stabilní. Všude se střílí," sdělil zástupce povstalců uváděný jako Abdar Rahmán. Povstalecké oddíly podle něj zaujaly pozice po celém městě, ale Kaddáfího síly se pokoušely o odpor. Hlavní problém prý představují odstřelovači. V okolí rezidence libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu se tvrdě bojuje a ozývá se odtud nepřetržitá střelba. Lidé v okolních ulicích strhávají zelené Kaddáfího vlajky a ničí portréty "vůdce revoluce". Libyjská televize přerušila vysílání poté, co povstalci oznámili, že televizní objekty kontrolují. Rebelové údajně dopadli už třetího Kaddáfího syna Saadího, ale jeho bratr Muhammad prý ze zajetí
uprchl. Další Kaddáfího syn Chámis je podle televize Al-Džazíra možná mrtev.
"Všechny kanály státní televize přestaly vysílat, naši bojovníci pronikli do vysílacích objektů a mají je pod kontrolou," řekl agentuře AFP mluvčí rebelů. Zároveň uvedl, že jednotky věrné Kaddáfímu opustily východolibyjský přístav Bregu a přesunuly se na západ blíž k městu Syrta, Kaddáfího rodišti a baště jeho stoupenců. "Bregu máme plně pod kontrolou," řekl mluvčí o situaci ve městě, přes které během občanské války několikrát přešla fronta.
Podle televize Al-Arabíja dopadli povstalci už třetího Kaddáfího syna Saadího. Již dříve zadrželi bratry Muhammada a Sajfa Isláma, kteří jsou drženi v zajetí. Kaddáfího další synové Mutasim a Chámis se podle předpokladů západních diplomatů skrývali v mohutně střežené rezidenci Báb al-Azízíja, spolu se svým otcem. Al-Džazíra ovšem přinesla zatím nepotvrzenou informaci o Chámisově smrti. O osudu dalšího syna Hannibala není nic známo.
Podle libyjského chargé d´affaires v Londýně vládní síly ovládají jen pět procent města, podle italského ministra zahraničí Franka Frattiniho asi deset až 15 procent metropole.
Obyvatel metropole uváděný jako Saad řekl, že ve staré části města se v záloze ukrývají žoldnéři z Čadu. Slyšet prý ráno byly i střely z granátometů, není však jasné, odkud vycházely.
Povstalci vstoupili do města relativně hladce, pak ale ohledně dalšího postupu váhali mezi postupem po hlavních třídách, kde by byli terčem odstřelovačů, a mezi cestou labyrintem uliček, která by byla pomalejší a méně přehledná. Povstalci zároveň očekávali posily z již ovládnutých částí země. Více než tisícovka povstaleckých bojovníků má přijít na pomoc z východněji položené Misuráty. Po poledni zamířil konvoj povstaleckých vozů ze západu města směrem k centru. Rebelové obsadili státní televizi, která proto přestala vysílat.
Rychlý postup umožnila mimo jiné jednotka, jež měla chránit Kaddáfího a celou metropoli. "Velitel se připojil k revoluci a nařídil svým vojákům složit zbraně," informoval povstalecký ministr informací Mahmúd Šammám.
Loajalisti, radši zůstaňte doma!
Obyvatelé čtvrti Džurdži nedaleko rezidence jednoho z Kaddáfího synů Muhammada, jenž je nyní v rukou povstalců, tvrdí, že povstalecké bojovníky přivítali s jásotem. Usedlíci sice přiznávají nervozitu z dění v dalších dnech nebo týdnech, většina se však prý chce zapojit do bojů.
Džurdži byla prý jednou z prvních čtvrtí, kde protivládní protesty před půl rokem začaly. Sto jejích obyvatel úřady od začátku povstání pozatýkaly a jejich příbuzní tvrdí, že o svých blízkých nemají žádné informace.
Všichni tu vědí, kdo ze sousedů je na Kaddáfího straně, popisuje jeden z místních, odplatu prý stoupenci povstání nechtějí. "Jen jsme jim poradili, aby zůstali doma."
Jihoafrická republika odmítla spekulace o tom, že do Libye poslala letadla, aby Kaddáfího s rodinou přepravila ze země na neznámé místo. "O azyl v Jihoafrické republice nikdo nepožádal," řekla tamní ministryně zahraničí.
Spekulace jsou také kolem Kaddáfího premiéra - Bagdádí Alí Mahmúdí v noci na dnešek přicestoval na tuniský ostrov Džerba. Oficiálně nepotvrzené zprávy o příjezdu Mahmúdího podle zdroje agentury Reuters vyvolaly hněv stoupenců libyjské opozice pobývajících v oblasti. Ti se prý do hotelu pokusili vniknout. Spekuluje se rovněž, že Kaddáfího rodina před dvěma dny uprchla do Čadu. Kaddáfího synové a důležití velitelé Sajf Islám a Muhammad byli zajati.
Diplomatické zastoupení Libye v ČR bude ode dneška zastupovat povstaleckou Přechodnou národní radu. Nad sídlem konzulátu v Praze (spadá pod ambasádu ve Vídni) byla vztyčena vlajka povstalců.
Šéf libyjských povstalců Mustafá Džalíl na tiskové konferenci v Benghází prohlásil, že se Kaddáfí dočká spravedlivého soudu. Vůbec prý netuší, jak se Kaddáfí bude hájit při obvinění ze "zločinů, které spáchal proti libyjskému lidu a světu".
Doufá, že skrývající se Kaddáfí bude dopaden živ, aby mohl stanout před soudem, při němž "svět uvidí největšího diktátora na světě".
Mustafá Džalíl byl v minulosti libyjským ministrem spravedlnosti, ale v únoru přešel kvůli útokům režimu na civilisty na stranu rebelů a brzy se stal jejich vůdcem.