"Prorok z pouště"
Před půl stoletím byla v Libyi svržena monarchie. K moci se dostal Kaddáfí
01.09.2019 05:43
Před půl stoletím, 1. září 1969, byla v Libyi svržena monarchie a vyhlášena republika. K moci se tehdy dostala skupina důstojníků pod vedením plukovníka Muammara Kaddáfího, který ve svých 27 letech bez jediné kapky krve svrhl krále Idríse I. Excentrický vůdce později v zemi zavedl systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), podle které měly veřejné záležitosti řídit tzv. lidové kongresy, jejichž členy by byli všichni občané. Zemi přejmenoval na Libyjskou socialistickou arabskou lidovou džamáhíríju. Kaddáfího režim byl svržen po občanské válce v zemi v roce 2011, vůdce byl zabit 20. října 2011 v Syrtě.
Kaddáfí 1. září 1969 s malou skupinou důstojníků při nekrvavém převratu krále Idríse I. (vládl od 1951), který se právě léčil v Turecku. Do čela státu se postavila Rada revolučního velení (RRV) a vyhlásila Libyjskou arabskou republiku. Vznik nového státu s nadšením přivítaly četné arabské státy a tehdejší SSSR.
Kaddáfí vyhostil ze země všechny italské, britské a americké vojáky, zestátnil všechny zahraniční podniky na zpracování a prodej ropy, znárodnil banky a pojišťovny a vyvlastnil domácí statkáře. Vyhlásil tzv. kulturní a lidovou revoluci, jejímž teoretickým rámcem se stala jeho "třetí světová teorie", představa vlastní cesty k socialismu, která měla být alternativou k materialistickému kapitalismu a ateistickému komunismu. Zakázán byl alkohol, veřejné zábavy a prostituce, zavřeny křesťanské kostely, vyhlášen částečný návrat k islámskému právu. Svá východiska shrnul v Zelené knize.
Dlouhá léta byla Libye v izolaci, když Kaddáfí používal své bohaté zásoby ropy na podporu různých extremistických a teroristických skupin a porušoval mezinárodní zvyklosti. V posledních letech (zejména od roku 2002) se ale snažil změnit image a stal se spojencem Západu.
Libye postupně uznala odpovědnost za atentát v Lockerbie z roku 1988 (270 mrtvých) či za atentát na francouzské letadlo UTA z roku 1989 (171 mrtvých) a zavázala se odškodnit pozůstalé obětí. Poté byly odvolány sankce proti Libyi a navázány styky se západními zeměmi. Libye se navíc v roce 2003 vzdala svého jaderného programu, vyjádřila ochotu bojovat proti mezinárodnímu terorismu a také se zapojila do řešení problému ilegálních migrantů z Afriky do Evropy.
Dlouhá léta se tento "největší proletář světa" či "prorok z pouště" (jako žák egyptského prezidenta Gamála Abdan Násira) snažil prostřednictvím smluv s jinými arabskými státy sjednotit Araby, což se mu nepodařilo. Poté se obrátil k Africe a zasloužil se o vznik Africké unie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.