Proti somálským pirátům i žoldáci z Blackwateru
21.11.2008 07:30
Po irácké aféře nechvalně proslulá bezpečnostní firma Blackwater se chystá za výdělkem i do nebezpečných vod Somálska. Dá k dispozici flotilu dělových člunů, které si budu moci jednotliví dopravci najmout.
Blackwater přitáhl mezinárodní pozornost, když jeho zaměstnanci zabíjeli civilisty v Iráku. Nyní se tato bezpečnostní agentura připravuje na výpravu za penězi do somálských pobřežních vod, kde řádí nebezpeční piráti.
K dispozici už je jejich první loď nesoucí jméno The McArthur. Na jeho palubě může pobývat až čtyřicet ozbrojenců a je vybaven i přistávací plošinou pro útočnou helikoptéru. O zákazníky mít Blackwater nouzi zřejmě nebude.
Do Adenského zálivu přijíždí The McArthur v době, kdy se afričtí novodobí bukanýři nebojí přepadnout i největší lodě. Jackpotem, který skončil v jejich rukou, je saúdskoarabský tanker s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů.
Příští rok by se k dělovému člunu Blackwateru měly připojit další čtyři podobná plavidla a vytvořit malou soukromou flotilu.
Název firmy Blackwater začal plnit titulní strany novin po celém světě poté, co členové jejích komand v Bagdádu zastřelili sedmnáct civilistů. Tento exces vedl k založení vyšetřovací komise v Kongresu Spojených států a změně zákonů o soukromých kontraktorech americké armády.
Směr Adenský záliv poslalo své zaměstnance i několik dalších bezpečnostních agentur. Přestože už v oblasti hlídkují válečné lodi námořnictev několika světových mocností, stále se nabízí možnost výdělku.
Za osm až dvanáct tisíc dolarů nabízejí "bezpečáci" tří až petidenní pobyt neozbrojeného personálu na palubách nákladních lodí. Vzhledem k tomu, že majitelé plavidel již zaplatili zhruba dvě a čtvrt miliardy korun, jde stále o lukrativní byznys. Vojáci pravidelných armád nemohou hlídat všude a v některých případech mají svázané ruce.
Americká firma Hollowpoint Protective Services inzeruje, že vyjedná propuštění rukojmích a pokud jednání selžou, mají údajně v repertoáru i záchranné operace. Britský podnik Eos je prý pro "nesmrtící" (non-lethal) a vysoce sofistikované vedení boje.
Blackwater chce však opět všechny trumfnout a plánuje největší a nejozbrojenější flotilu ze všech. Přítomnost jejich člunů prý piráty odstraší a budou se muset zaměřit na zranitelnější cíle.
Viceprezident Blackwateru Bill Matthews podle listu The Independent prohlásil, že ani britské, ani americké námořnictvo nemá dostatek zdrojů, aby uspokojilo poptávku po bezpečnosti. "Kontaktovali nás vlastníci lodí, kteří žádají naši pomoc. Chtějí zajistit, aby se jejich zboží dostalo na místo určení. The McArthur to dokáže. Soukromý sektor má na to, aby zaplnil mezeru na níž nestačí ani americké ani britské ministerstvo obrany."
Bývalý britský pilot Nick Davis, jenž vlastní bezpečnostní agenturu Námořní bezpečnostní protipirátská řešení, prohlásil: "Děsí mě, že tam jede Blackwater. Oni se nespoléhají na odstrašení, ale na zbraně. Pro mě je jsou nejlepší volbou lidé z pravidelné armády."
Foto: AP, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.