Bitva o Tripolis
Rebelové dobyli Kaddáfího pevnost, plukovníka nenašli
23.08.2011 12:31 Aktualizováno 23.08. 21:59
Jednotky povstalců dobyly vládní komplex Báb al-Azízíja, jeho posádka se přestala bránit, rebelové vyvěsili nad komplexem svou vlajku. Stále ale není jasné, kde se nachází dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. "Rebelové vstoupili do domova Muammara Kaddáfího v komplexu Báb al-Azízíja," informovala al-Džazíra. "Rebelové strhli betonové zdivo a jsou uvnitř. Obsadili celou Báb al-Azízíji, je po všem," píše zpravodaj AFP. O osudu libyjského vůdce ale žádné zprávy nejsou, jeho pobyt je stále neznámý.
K pádu Báb al-Azízíje přispěl úterní příchod dobře ozbrojených posil z města Misuráty západně od Tripolisu. "Byla to divoká střelba... Neuvěřitelná scéna," napsala francouzská agentura. Komplex je podle očitých svědků těžce poškozen leteckými útoky NATO.
Podle svědků triumfující bojovníci procházeli poničeným komplexem, který tvoří bludiště desítek administrativních budov, rezidencí a bunkrů. Střelba obránců postupně ustala, zato bojovníci povstaleckých jednotek nešetřili municí při oslavné palbě do vzduchu. Někteří z nich ničili Kaddáfího sochy a obrazy, pronikali do okolních budov, odkud si odváželi zásoby zbraní a vozidla. Nad sídlem prakticky už svrženého diktátora vyvěsili namísto jeho zelené vlajky červeno-černo-zelenou trikoloru, kterou rebelové převzali z někdejšího královského praporu.
"Pro mnohé lidi je to symbolický moment, neboť plukovník Kaddáfí byl vždycky od svého lidu vzdálený; uzamčený ve svém sídle," vysvětluje nadšení zpravodaj BBC. "Teď jsou lidé v jeho domě a demolují ho."
Podle znalců Tripolisu je Kaddáfího komplex obehnaný metr silnou olivově zelenou zdí a vybavený sítí podzemních bunkrů a tunelů, které mohou být dlouhé až 30 kilometrů. Mohou vést do okolních čtvrtí, možná až na pobřeží; mnohé skrývají pasti. "Může se z toho stát hon kočky na myš," říká Andy Carvin z amerického veřejnoprávního rádia. Báb al-Azízíja má rozlohu asi šest čtverečních kilometrů a leží nedaleko dálnice směřující k letišti. Součástí komplexu jsou trosky domu vybombardovaného v roce 1986 americkým letectvem.
Hledá se plukovník Kaddáfí
O osudu Kaddáfího zatím nikdo nic neví. Podle mluvčího povstalců je ale stále v Tripolisu nebo v jeho blízkém okolí. "Nemyslíme, že by uprchl ze země, věříme, že je stále v Tripolisu," řekl mluvčí televizi BBC. "Dřív nebo později ho najdeme, živého a zatčeného - což bychom nejraději - nebo zabitého, bude-li klást odpor," dodal mluvčí.
Povstalci po první prohlídce Kaddáfího tripoliského sídla nenašli po svrženém vůdci a jeho synech ani stopy. "Báb al-Azízíja je plně v našich rukách, Kaddáfí ani jeho synové tu nejsou. Kde jsou, nikdo neví," řekl novinářům mluvčí rebelů Ahmad Umar Bání.
Jak ráno tvrdila al-Arabíja a londýnský server Elaph, Kaddáfí mohl být v nemocnici na tripoliském předměstí Tadžura. Neříkaly však nic o jeho zdravotním stavu. Jeho věrní zatím ujišťují, že je v Tripolisu a je v pořádku.
Podle agentury Reuters je rychlý pád Tripolisu koordinovaný s povstáním uvnitř města důkazem o prospěšných radách, které vzbouřenci dostali ze západních a některých arabských zemí, zejména z Kataru. Mnozí se domnívají, že do bojů zasáhly i některé "speciální jednotky" koaličních zemí.
Vůdcovi vojáci od úterního rána odpovídali střelbou z minometů a těžkých zbraní. Loajalisté napřed dostali posily a útočili na povstalecké zásobovací cesty, později zase přišly další síly rebelů od okolních měst i podpora ze strany Severoatlantické aliance. Agentura Reuters v úterý ráno odhadovala počty mrtvých na stovky a raněných na tisíce, povstalečtí představitelé hovoří až o dvou tisících zabitých.
"Naše mise ještě neskončila," prohlásil v průběhu dne mluvčí NATO, plukovník Roland Lavoie. Upozorňuje, že letecké operace nad dvoumilionovou metropolí jsou oproti dosavadním misím "daleko komplexnější", ale ujišťuje, že Aliance disponuje moderními a přesnými zbraněmi, jež jí umožňují vykonávat mandát Rady bezpečnosti OSN – totiž chránit civilisty před útokem. Podle al-Džazíry NATO přímo bombardovalo Kaddáfího areál či jeho okolí, k tomu ovšem alianční představitelé jasnou odpověď nedali. A kde Aliance myslí, že je plukovník Kaddáfí? "Nemám tušení, a nejsem vlastně si jist, zda na tom opravdu záleží… Už není klíčovým hráčem."
I po zlomení odporu v ústředním komplexu v některých lokalitách Kaddáfího síly dále vzdorují. Nevzdává se ani rodné město Muammara Kaddáfího Syrta. Mluvčí Pentagonu oznámil, že USA spíše kontrolují libyjské zásobníky chemické munice, aby zabránili případným akcím skupin, jež jsou nepřátelské zájmům Západu.
Na veřejnosti už Kaddáfí nebyl vidět týdny, svým zastáncům však v neděli adresoval tři audiovzkazy. Představitelé rebelů prý netuší, kde se jejich úhlavní nepřítel skrývá, jeho syn Sajf Islám tvrdil zahraničním novinářům, že otec je v Tripolisu a v bezpečí.
Opozičníci v pondělí tvrdili, že Sajfa Isláma zadrželi, v noci se však se svými lidmi objevil v hotelu Rixos, kde přebývají zahraniční novináři. "Je to technologická a mediální válka, jež se snaží v Libyi způsobit chaos a teror," citovala ho al-Arabíja.
"Byl lapen a očividně upláchl; takové máme informace," komentoval odpoledne pochybnosti o zatčení Sajfa Isláma Kaddáfího mluvčí rebelů Hany Hassan Sufrakis. "Upřímně, je to ostuda," řekl BBC.
Odpoledne se ozval ruský politik a předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov s tím, že mu Kaddáfí telefonoval. "Jsem živ a zdráv, jsem v Tripolisu a nehodlám Libyi opouštět," citovala ho agentura Interfax. "Nevěřte lživým zprávám západních televizních společností." Iljumžinov, donedávna prezident federativní Kalmycké republiky, sdílí s Kaddáfím vášeň pro šachy a v červnu s ním v Tripolisu hrál. Nepatří však mezi nejdůvěryhodnější zdroje, je například přesvědčen, že byl před lety unesen mimozemšťany.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.