Libyjská opozice přistoupí na příměří za podmínky, že síly Muammara Kaddáfího odejdou ze západolibyjských měst a nechají lidi svobodně se vyjadřovat. Opozice stále trvá na svém původním požadavku o odchodu Kaddáfího ze země. V Benghází to řekl vůdce opoziční národní rady Mustafá Abdal Džalíl.
O tom, že si libyjské vedení možná připravuje únikovou cestu, svědčí nedávná cesta vyslance libyjské vlády Muhammada Ismáíla do Británie.
Podle zpráv z bojiště, které je soustředěno v Misurátě a hlavně na polovině cesty mezi Brigou a Adžedábíjou, je zřejmé, že povstalci si uvědomili, že bez plánu a organizace Kaddáfího jednotky nepřemohou. Dnes poprvé v jejich řadách nejsou nadšení neozbrojení mladíci, ale jenom muži se zbraněmi, o jejichž organizaci se starají zkušení důstojníci, kteří zběhli z Kaddáfího armády.
Povstalci tvrdí, že by potřebovali lepší výzbroj, ale Západ, který do libyjské krize zasáhl vojenskou silou, v tomto bodě váhá.
Džalíl prohlásil, že opozice je ochotná uvažovat o příměří, ale jen v případě, že Kaddáfího vojska vyklidí obsazená západolibyjská města. "Nejsme proti příměří za podmínky, že se Libyjci ve městech na západě budou moci svobodně vyjadřovat," řekl po setkání se zvláštním vyslancem OSN Jordáncem Abdalláhem Chatíbem. Opozice ale stále trvá na tom, že Kaddáfí i jeho rodina musejí ze země odejít.
Džalíl také prohlásil, že nepřestanou-li Kaddáfího jednotky útočit, budou povstalci potřebovat lepší zbraně.
Švédský parlament v pátek schválil vyslání osmi stíhaček Gripen do operací v Libyi. Pro hlasovalo 240, proti bylo 18 poslanců. Švédské stroje ale mají pouze mandát podílet se na zajištění bezletové zóny, nikoli na bombardování pozemních cílů. Kromě gripenů Švédové poskytnou také nákladní stroj C-130 využitelný i jako tankovací letadlo. Švédské tříměsíční mise se zúčastní 130 vojáků.
Zadní vrátka
Podle stanice BBC jednal v minulých dnech vyslanec Ismáíl v Británii. Ministerstvo zahraničí to sice nepotvrdilo, ale sdělilo, že při všech kontaktech s Libyjci trvá na tom, že Kaddáfí musí odstoupit. Spekuluje se o tom, že někteří z Kaddáfího synů jsou připraveni vyjednávat o odchodu celé rodiny nebo aspoň otce.
Povstalci se snaží za každou cenu zabránit Kaddáfího vojsku postoupit do Adžedábíje. Brání ji na silnici vedoucí do 80 kilometrů vzdálené Bregy. Povstalci tam přesunuli těžké zbraně a dnes poprvé nedovolili neozbrojeným civilistům ani novinářům vyjet směrem k bojišti.
Šéf sboru náčelníků štábů americké armády admirál Mike Mullen tvrdí, že se díky koaličním letům, které začaly 19. března, podařilo zničit čtvrtinu vojenských kapacit libyjské vlády. Neznamená to prý ale, že se Kaddáfího armáda rozpadá. V počtu protivníka stále převyšuje desetinásobně. Kvůli špatnému počasí prý v minulých čtyřech dnech nebyla koaliční letadla schopná přesně zaměřovat cíle.
Dalším bojištěm je město Misuráta, ležící západně od Syrty, zhruba 200 kilometrů na východ od Tripolisu. Kaddáfího dělostřelectvo město zasypávalo palbou z pozic na předměstí, podle pátečních zpráv jsou už tanky v centru a útočí na obchody a domy. Obyvatelé mají strach z masakru. Ráno byla podle svědků slyšet střelba v Tripolisu, avšak její původ není jasný.