Riceová ve stanu u "vzteklého psa“ Kaddáfího
05.09.2008 19:56
Kdysi v Bílém domě nazvali libyjského plukovníka Muammara Kaddáfího „vzteklým psem". A od roku 1953 nenavštívil Libyi žádný vysoký člen vlády Spojených států. Časy se ale mění. Do Libye v pátek přicestovala na oficiální návštěvu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Cesta je oprávněně označována za historickou.
Cesta dokazuje, že pro USA neexistují žádná věčná nepřátelství, uvedla šéfka americké diplomacie při svém příletu. Její přítomnost v Libyi dokládá, že Spojené státy jsou ochotny k urovnání vztahů s každou zemí, cituje americký tisk z jejího vyjádření.
„Upřímně řečeno, nikdo jsem nemyslela, že někdy navštívím Libyi," dodala.
Riceová je prvním šéfem americké diplomacie, který do Libye přicestoval za posledních 55 let. Kaddáfího říše byla léta na americkém seznamu zemí, které podporují terorismus.
Diplomaté nicméně připomínají, že přijetí Riceové na letišti východně od Tripolisu, kde ji čekala delegace libyjského ministerstva zahraničí, bylo spíše střízlivé. Před uchopením moci Kaddáfím bylo toto letiště vojenským zařízením letectva USA.
Americká ministryně se poté setkala se svým libyjským partnerem Abdarem Rahmánem Muhammadem Šalghamem. Na programu má také večeři s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, která se bude konat v tradičním beduínském stanu. Riceová prozradila novinářům, že se těší, až se seznámí s Kaddáfího názory na světové dění.
V arabských zemích je obvyklé, že během postního měsíce Ramadánu začínají politické rozhovory až po prvním večerním jídle.
Návštěva dokládá jednoznačné oteplování ve vztazích mezi oběma zeměmi, které v roce 1980 přerušily i diplomatické styky. Uskutečňuje se pět let poté, co Tripolis oznámil, že se vzdává vývoje zbraní hromadného ničení.
Očekává se, že Riceová v Libyi podepíše rámcovou dohodu o obchodu a investicích. K možným tématům jednání s Kaddáfím by měly patřit i případné dohody v oblasti bezpečnosti, vzdělávání a kultury.
Třídenní cesta po zemích Maghribu Riceovou zavede dále do Tuniska, Alžírska a Maroka.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.