Stoupající poptávka nutí severoafrickou zemi sáhnout po zmraženém jaderném programu. Rusko souhlasilo, že předá své jaderné znalosti a technické expertízy do Egypta, aby pomohl Káhiře s plány vystavět civilní nukleární reaktory.
Státní tisková agentura MENA uvedla, že zástupce ruského ministra zahraničí Sergej Kislyjak řekl Egyptu, že Moskva vítá plánované obnovení egyptského nukleárního programu.
„Moskva je připravena předat jaderné znalosti a technické expertízy egyptské straně ve světle velkých ruských zkušeností s výstavbou jaderných elektráren," cituje MENA mluvčího ruského ministerstva zahraničí.
Egyptský prezident Husní Mubarak minulý měsíc prohlásil, že Egypt by měl vybudovat několik nukleárních elektráren. Už před rokem na obnovení programu stavby takových zařízení upozornil prezidentský syn Džamál. Neřekl však kdy by mělo k resuscitaci jádra v Egyptě dojít.
Káhira pozastavila svůj mírový nukleární program po černobylské katastrofě v roce 1986. Londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) uvedl, že první tisícimegawattový reaktor by mohl být postaven v lokalitě Dabá na středomořské straně země. Pokud by se podařilo Egypťanům zajistit mezinárodní investice, mohl by reaktor stát za osm až deset let.
Z Washingtonu nebyly slyšet obavy. Naopak, Spojené státy reagovaly kladně a podporují Egypt na jeho cestě za mírovou jadernou energií. Spolupráci kromě Ruska nabídla ještě Čína a Kazachstán.
Ropa nebude, jádro pomůže
Úřady odhadují zásoby ropy a zemního plynu na 15,5 miliardy barelů v ekvivalentu ropy. Při současné spotřebě by tyto zásoby vydržely ještě zhruba 34 let.
Mubarak starší řekl, že stoupající ceny ropy by mohly postrčit vládní podporu energetiky směrem dolů. Příští rok by tak do ropné energetiky přiteklo místo letošních 50 miliard egyptských liber (180 miliard Kč) pouze necelých 44 miliard.
Egypt ratifikoval smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1981. V té době měl dva výzkumné jaderné reaktory. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zkoumala „opomenutí" Egypta informovat o obnovení jaderného výzkumu, ale ten z výsledné zprávy vyšel s čistým štítem. Výzkum podle MAAE nebyl vojenského charakteru.
Na vnitropolitické scéně se návrh Džmála Mubaraka setkal se skepticismem a odsudky, které přisoudily oznámení jen snaze o získání postavení. Egypťané totiž věří, že Husní Mubarak připravuje svého mladšího syna na nástupnictví. Oba to však popírají.
Foto: clearenergy.org