Spor o medvídka Mohameda končí <span>propuštěním Britky</span>

Zahraničí
3. 12. 2007 09:50
Súdánský prezident Umar Bašír
Súdánský prezident Umar Bašír
Tisíce Súdánců v Chartúmu požadují popravu Gibbonsové

Súdánský prezident Umar Bašír dnes udělil milost britské učitelce odsouzené na patnáct dní vězení za to, že žáky nechala pojmenovat plyšového medvídka jménem muslimského proroka Mohameda. Učitelka Gillian Gibbonsová byla již odletěla domů.

Odcestovala pravděpodobně spojem, který má zastávku v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Kvůli její bezpečnosti bylo letiště pod dohledem velkého počtu příslušníků bezpečnostních sil.

Medvídek versus Prorok versus zdravý rozum

Proti omilostnění Gibbonsové dnes krátce protestovalo asi 50 lidí. Protestující přijeli autobusem před britské velvyslanectví v súdánské metropoli Chartúmu a roztáhli transparent se slovy "Vítězství prorokovi", neskandovali však žádná hesla a v klidu se zase rozešli.

Gibbonsová"(Gibbonsová) byla omilostněna na základě zprostředkování baronky Sayeedy Warsiové a lorda Nazira Ahmeda," řekl mluvčí súdánského prezidenta. Muslimští členové horní komory britského parlamentu Ahmed a Warsiová přicestovali do Súdánu v sobotu, aby zajistili rychlé osvobození britské učitelky, a dnes se sešli s prezidentem Bašírem.

Britský premiér Gordon Brown přijal zprávu o propuštění čtyřiapadesátileté Gibbonsové pocházející z Liverpoolu s nadšením a úlevou. "Zdravý rozum zvítězil," uvedl.

Súdán ustoupil

Súdánský soud původně odsoudil čtyřiapadesátiletou Gibbonsovou ze západoanglického Súdánský prezident Umar BašírLiverpoolu k patnácti dnům za mřížemi. Za její propuštění odjeli do Afriky orodovat dva muslimští členové Sněmovny lordů, lord Ahmed a baronka Warsíová.

Učitelka byla zatčena poté, co si na ni stěžoval jeden její kolega přímo na ministerstvu školství. Její zadržení a uvěznění vyvolalo velký mezinárodní ohlas, který nakonec donutil súdánskou vládu ustoupit.

V písemném prohlášení, které vydal súdánský prezidentský úřad, Gibbonsová zdůraznila, že lituje vzniklé krize. "Velice respektuji islámské náboženství a nikdy bych úmyslně nikoho neurazila," podotkla podle prohlášení Gibbonsová.

Prezident Umar al-Bašír byl pod tlakem zastánců tvrdé linie, kteří nejprve požadovali nový soud a zvýšení trestu. Později se nechali slyšet, že by jim stačilo "jen" oněch patnáct dní žaláře pro Gibbonsovou. Minulý týden se také v Chartúmu sešel tisícihlavý dav, který požadoval popravu učitelky.

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ