Po vraždě tuniského opozičního politika a poslance Muhammada Brahmího chce největší odborový svaz v zemi ochromit Tunisko. Na dnešní den byly zrušeny všechny lety do hlavního města Tunisu i z něj. Sdělil to příslušný úřad v hlavním městě.
K výzvě odborářů z UGTT se totiž k vyhlášené generální stávce připojili i pracovníci letišť. Kolem informací o letech do Tuniska vládne ale menší zmatek, menší letiště mimo metropoli prý jsou v provozu.
Brahmího ve čtvrtek ho zastřelili neznámí útočníci před jeho domem. Mrtvý politik patřil k levici a byl rozhodným odpůrcem islamistů.
Dnešní stávka zřejmě ochromí i vládní úřady, dopravu či obchod. V Tunisku se očekávají další demonstrace. První protesty se konaly už ve čtvrtek po Brahmího smrti a panují obavy, že nastane politický chaos. Opozice i Brahmího příbuzní vraždu připsali vládní islamistické Straně obnovy.
Pohřeb se měl konat dnes, ale Brahmího straničtí kolegové ho odložili z obav, aby obřad neradikalizoval oponenty vlády.
Brahmí je letos druhou obětí politického násilí. V únoru zemřel podobně jako on známější oponent islamistů Šukrí Bilajd. Jeho smrt tehdy vyvolala mohutné protivládní protesty a pád vlády.
Současný premiér Alí Larajíz odsoudil Brahmího vraždu, ale jasně také řekl, že nedopustí rozpad vlády ani parlamentu, což by přineslo mocenské vakuum.
V Tunisku začalo na konci roku 2010 takzvané arabské jaro protesty, které přinesly pád bývalého prezidenta Zína Abidína bin Alího. Politické změny tam byly pak ve srovnání třeba s Egyptem poměrně klidné.
K moci se dostala umírněná islamistická Strana obnovy, která byla do roku 2011 zakázaná. Nepodařilo se jí však postavit na nohy hospodářství a její oponenti tvrdí, že se nesnaží nijak omezit aktivity salafistů. Jde o radikální hnutí, které prosazuje islám i násilím.