Tuaregové v Mali zastavili boje. Junta žádá zásah Západu

Zahraničí
5. 4. 2012 18:10
Vůdce vojenské junty Amadou Haya Sanogo (vlevo) žádá, aby na severu Mali zasáhl Západ.
Vůdce vojenské junty Amadou Haya Sanogo (vlevo) žádá, aby na severu Mali zasáhl Západ.

Separatističtí povstalci na severu Mali oznámili, že zastavují veškeré ozbrojené akce. Zároveň apelovali na mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu nově vytvořenému "státu" Azavad v odlehlé oblasti Sahary na severu země. Podle francouzského tisku vojenské vedení Mali vyzvalo Západ, aby v severních regionech zasáhl proti ozbrojeným islamistickým skupinám.

Maliská národní osvobozenecká armáda (MNLA) "se rozhodla jednostranně vyhlásit ode dneška konec vojenských operací", uvedla organizace na svých webových stránkách.

Obyvatelé severní části země požadují zbraně, aby se mohli bránit proti povstalcům.Povstalci z MNLA operují spolu s islamisty, kteří chtějí zavádět v zemi právo šaría. Tuaregové a islamisté, mezi nimi Organizace al-Kajda v muslimském Maghribu (AQIM), využili vojenského převratu v Mali a koncem minulého týdne vytlačili vládní síly z nejdůležitějších měst Kidal, Gao a Timbuktu. Fakticky nenarazili na odpor špatně vyzbrojené, dezorganizované a po převratu zmatené armády a Mali rozdělili na dvě části - tu severní chce MLNA zahrnout do nového státu.

"Pokud mocnosti byly schopny překonat oceány a začít bojovat proti extremistům v Afghánistánu, co jim brání přijít k nám? Náš výbor chce pro zemi dobro. Nepřítel je znám a není v Bamaku. Pokud by měla zasahovat nějaká síla, pak by to měla udělat na severu," prohlásil kapitán Amadou Haya Sanogo, vůdce vojenské junty, která před dvěma týdny svrhla vládu prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého.

"V Bamaku život pokračuje, administrativa se mění, lidé se věnují svým záležitostem, náš výbor je respektován. V Bamaku není nic naléhavého. Naléhavé je to na severu," tvrdí šéf pučistické junty.Lidé v Bamaku shánějí informace o dění na severu země.

"Situace je kritická už dlouhou dobu. To je také důvod, proč jsme svrhli vládu. Došlo ke zradě, armáda se stáhla před tuarežskou rebelií. Dnes už to není prostá rebelie, jsou to islamistické skupiny, které se usadily na severu země. A jestli bude Mali ponecháno svým problémům, Afrika i svět ponesou následky," řekl Sanogo.

MNLA vyzvala mezinárodní společenství k ochraně Azavadu, ovšem Afrika i světové organizace jednoznačně odmítly podpořit oddělení maliského severu.

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ