Tuniské protesty mají na svědomí desítky úmrtí

Zahraničí
11. 1. 2011 18:06
Absolventi škol těžko hledají zaměstnání.
Absolventi škol těžko hledají zaměstnání.

Protesty proti vysoké nezaměstnanosti v Tunisku si po víkendových střetech v centrální a západní části země už zřejmě vyžádaly na padesát mrtvých. Úřady po celé zemi uzavřely vysoké školy, čímž chtějí zamezit dalším nepokojům.

"Počet 35 se opírá o jmenný seznam," řekla šéfka Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) Suhajr Belhasanová Belhasanová, podle níž je celkový počet obětí vyšší. "Pohybuje se kolem padesáti, ale to je pouze odhad." O více než padesátce mrtvých mluví i Sadok Mahmúdí z Generálního tuniského odborového svazu, který má informace z nemocnic.

Mezinárodní organizace Amnesty International zatím informovala o 23 mrtvých.

Zemřely už desítky lidí.Nepokoje v Tunisku trvají od poloviny prosince, kdy se šestadvacetiletý mladík pokusil o sebevraždu upálením, protože mu úřady zakázaly provozovat prodejní stánek, k němuž prý neměl povolení. Popáleninám minulý týden podlehl.

Převážně mladí lidé od prosince protestují proti nezaměstnanosti a nedostatku pracovních příležitostí pro absolventy. K největším střetům došlo ve městech Tála a Kaserín na západě země. V pondělí se demonstrovalo také v hlavním městě Tunisu. Od začátku nepokojů v prosinci zatím vláda informovala o 20 obětech.

Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí sice označil účastníky protestů za teroristy, ale zároveň slíbil vytvořit do roku 2012 celkem 300 tisíc nových pracovních míst. Podle prohlášení ministra komunikací vláda již vyčlenila na ekonomická opatření v přepočtu pět miliard dolarů (95 miliard korun).

Násilí v tomto severoafrickém státě v pondělí odsoudila Evropská komise, která vyzvala tuniskou vládu ke zdrženlivosti. Znepokojení dal najevo také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ