Učitel a zástupce ředitele v chlapecké škole v Zimbabwe rezignoval na svou pozici, poté co čelil výhrůžkám smrti za to, že je gay. V zemi je homosexualita zakázána, a tak případ vzbudil hodně pozornosti. Zprávu přinesl server CNN.
Neal Hovelmeier pracoval ve škole St John's College v Harare, hlavním městě Zimbabwe. Když 21. září svým studentům na jedné z přednášek prozradil, že je gay, byl donucen o pár dní později svou práci opustit.
K přiznání své sexuální orientace ho donutily místní noviny, které jinak hrozily, že jeho příběh samy publikují. "Noviny cítily, že má orientace moc dobře neladí k mé pozici v chlapecké škole v konzervativní zemi," sdělil Hovelmeier pro CNN.
Jakmile se studenti dozvěděli o tom, že je homosexuál, začaly mu chodit anonymní zprávy, které mu vyhrožovaly smrtí. Řediteli školy si navíc stěžovala řada rodičů, jež si nepřála, aby jejich chlapce vyučoval gay.
Po konzultaci s vedením školy a svými právníky se nakonec Hovelmeier rozhodl práci opustit a upozornit na svůj případ jako ryzí příklad homofobie. Rodiče se následně sešli na společné schůzce, kde měli o problému diskutovat. Setkání ale dopadlo fiaskem, jelikož se utvořily dva tábory. Jeden s rozhodnutím souhlasil, druhý byl zásadně proti a místo rozumné debaty vznikla velká hádka, jež podle očitých svědků málem vyvrcholila pěstmi.
Parents' meeting at St John's College nearly broke in2 a fist fight during a discusion about measures 2 be taken against the college deputy head Neal Hovelmeier who called special assembly 2 announce his sexual orientation as Gay infront of kids@StarFMNews @HMetro_ @TheBMetro pic.twitter.com/FEpeTp1Mv3
- Tapatapa Maxwell B. (@MaxTapatapa) 24. září 2018
"Je odvážný a dobře to načasoval"
"Když bylo oznámení o mém odchodu zasláno rodičům, tak se proti tomu někteří silně ohradili a nesouhlasili s tím," potvrdil Hovelmeier, jehož případ vzbudil v zemi diskuze o homosexualitě. Někteří ho vyzdvihují za odvahu (v Zimbabwe je homosexualita zakázána), jiní odsuzují za to, že svou orientaci prozradil před svými studenty.
"Mám mnoho otázek. Proč náhle po tolika letech v práci musí třináctiletým až osmnáctiletým chlapcům říct, že je gay? Jak to, že se o tom rodiče nedozvěděli dříve? Není náhodou být gayem v Zimbabwe nelegální?" ptal se jeden uživatel na Twitteru.
"Jsem zvědavý, jak se to celé vyvine vzhledem k tomu, že homosexualita je v Zimbabwe zakázána. Podle mě je statečný a načasoval si to dobře - zrovna v době, kdy začíná druhá republika. Umožňuje nám to diskutovat o tomto sociálním problému otevřeně," vyjádřil se na stejné sociální síti jiný uživatel.
Termínem "druhá republika" narážel na nedávné prezidentské volby v zemi, které vyhrál Emmerson Mnangagwa. Tamní novináři začali tento pojem užívat v souvislosti s nadějí, že bude symbolizovat začátek odklonu od "podivných konfliktů a protikladné politiky" v zemi.
Nový prezident Mnangagwa se ale stejně jako jeho předchůdce Robert Mugabe proti homosexualitě staví. "V naší ústavě to je zakázáno a je mou povinností ústavu dodržovat," prohlásil stručně.