Úředníci z některých afrických států mají v Evropě brzy pomáhat s identifikací svých občanů tak, aby je země Evropské unie mohly začít vracet zpět. Po jednání ministrů osmadvacítky zodpovědných za rozvojovou pomoc to řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Evropská unie má podle ní určenou skupinu 16 afrických a asijských zemí, které v otázce migrace pokládá za prioritní. S nimi se intenzivně a na několika úrovních vyjednává, například Mali a Niger nedávno společně navštívili ministři zahraničí Francie a Německa Jean-Marc Ayrault a Frank-Walter Steinmeier. Jejich nizozemský kolega Bert Koenders podobně vyjednával v Ghaně a v Pobřeží slonoviny.
"Zpráva byla stále stejná: tohle je partnerství, musíme si vzájemně pomáhat při zvládání toku migrace," podotkla Mogheriniová.
S africkými a asijskými vládami mluví i ona a další představitelé unie. EU také ve snaze získat Afričany k co nejužší spolupráci využívá nabídky rozvojové pomoci.
Poté, co březnová dohoda unie a Ankary výrazně omezila počty migrantů připlouvajících z Turecka do Řecka, vrací se do středu pozornosti evropských představitelů centrální Středomoří. Právě tudy se migranti snaží dostat především do Itálie.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nedávno uvedl, že v dubnu do Itálie dorazilo 9149 lidí, tedy více než přibližně 3500, kteří připluli do Řecka.
Dohoda s Etiopií, Ghanou, Mali a Pobřežím slonoviny o pomoci s identifikací jejich občanů mezi migranty je podle šéfky unijní diplomacie jedním z viditelných kroků, kterých se zatím dosáhlo. "Začínáme sledovat první výsledky, i když je jasné, že zjevnější budou především z dlouhodobého pohledu," připustila Mogheriniová.
Ochotu začít zcela plnit podmínky readmisní dohody a přijímat tedy své občany zpět už dal najevo také Pákistán. Tuto středu začala evropská diplomacie vyjednávat o podpisu readmisní dohody s Nigérií. Dialog o migrační problematice bude v příštích dnech v Bruselu pokračovat také s představiteli Afghánistánu.